Streamr (DATA) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda, Ethereum tabanlı tokenlar arasında olan DATA Coin hakkında bilgiler aktaracağız. Streamr Network’te kullanılan DATA Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, analistlerin onun için yorumları ne yönde sorularına bu yazımızda cevapları vermeye çalışacağız. 

  Streamr (DATA) Coin Nedir?

  DATA Coin, Streamr Network’de kullanılabilen kripto para birimidir. ERC-20 tabanlı kripto para birimi olan DATA Coin, veriler üzerinden para kazanmayı sağlayan bir token'dır. Stream Network’deki kullanıcılar alt yapı kurma gereği duymadan, veri değerlerini paylaşabilirler. DATA Coin akıllı sözleşmeler ile işleme giren bir kripto para birimidir. Mikro ödeme yapmak veya Streamr ağında veri paylaşanları ödüllendirmek için tercih edilen bir araçtır.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Streamr (DATA) Coin projesinin amacı veri kümelerinin oluşturulabildiği bir ortamı yaratmaktır. DATA Coin sahibi Streamr kullanıcıları, ağda verilerini paylaşarak elde ettikleri kazancı diğer kullanıcılar ile paylaşabilirler. Elde edilmesi zor verilerin platforma giriş yapması için talepte bulunabilir ve DATA Coin ödemeleri ile teşvik tanımlayabilirler. Ethereum akıllı sözleşmelerine erişerek güven unsurunu yükseltirler. Bu sistemde güvenli ve verimli veri kümelerinin oluşması amaçlanır. Proje hakkında daha detaylı bilgiyi şuradaki linkte yer alan whitepaper’dan edinebilirsiniz.

  DATA Coin Yorum

  Yatırımcılar ve analistler DATA Coin hakkında yaptıkları yorumlarda onun bant genişliğini iyileştirici yanında söz etmişlerdir. DATA Coin’in ERC-20 token olduğunu belirten analistler, onun yerleşim ve ağ düğümlerinde veri aktarımı için özel bir sistemi taşıdığından söz ediyorlar. Streamr ağında bant genişliği oluşturmak için ağ düğümlerini teşvik eden DATA Coin’in yeni bir piyasa yarattığını düşünüyorlar. DAT Coin’in veri piyasasında güvensiz aracıları ortadan kaldıran kripto para birimi olduğunu ifade ediyorlar. 

  Streamr Coin Geleceği Ne Olur?

  Analistlere göre DATA Coin’in yakın geleceğinde değer kazanımı olabilir. 2021 senesinin ilk periyodu kapanırken DATA Coin değer kazanımının gündemde olabileceğini düşünüyorlar. İlk yarı biriminde DATA Coin’in 0.25 dolar ile 0.30 dolar arasında fiyatlanabileceğini ifade ettiler. DATA Coin’in bu rakamı ilk yarıda yakalaması halinde 2021 sonunda ikinci bir değer kazanımına gidebileceği tahmin ediliyor.

  Streamr (DATA) Coin Nasıl Alınır?

  Streamr (DATA) Coin almak için izlenen aşamalar şu şekildedir:

  • 1. Adım: İnternetten Binance, Uniswap, Bitfinex borsalarından seçilene giriş yapılır. Çünkü DATA Coin bu borsalarda işleme giriyor.
  • 2. Adım: Seçilen ve erişim sağlanan borsada hesap açılışı yapmak ve ardından gelen KYC (kimlik doğrulama) adımlarının tamamlamak gerekir.
  • 3. Adım: Başarıyla açılan hesaba borsanın “para yatır“ sekmesinden faydalanılarak para yatırılmalıdır.
  • 4. Adım: Alım-satım için bakiyesine sahip olunarak artık asıl işleme geçilir. Bu adımda borsadan DATA Coin paritesinin yer aldığı işlem sayfasına gidilmelidir.
  • 5. Adım: İşlem sayfasında o anki güncel fiyattan ve uygun bir fiyat üzerinden DATA Coin alım emri verilir. 
  • 6. Adım: Emir onayı ile hesaba bağlı sanal cüzdanda görülen DATA Coin’ler burada saklanabilirler veya donanım cüzdanda daha güvenli saklama tercih edilebilir.

  Tüm adımların doğru izlenmesi halinde satın alma tamamlanır.

  Avantajları Neler?

  Streamr (DATA) Coin avantajları şöyledir:

  • Ödüller: Streamr Network kullanıcıları ağa yararlı veriler kattıklarında her hangi bir veri satışı yapmasalar dahi teşvik için sunulan ödüller alırlar. Bunlar DATA Coin olarak verilir.
  • Risksiz Kazanç: Piyasa volatilitesinden korunarak coin kazanmak isteyenler Streamr Network üzerinden yararlı veya bulunması zor verileri sunarak, satış üzerinden kazanç elde ederler.
  • Güven: DATA Coin ile yapılan tüm işlemlerde Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılabilir. Bu açıdan iş kanıtına yönelik unsurlardan yararlanma avantajı elde edilir.
  • Düşük Masraf: DATA Coin sınır ötesine cüzdanlar arası transfer edilirken ortaya çıkan işlem ücretleri oldukça düşüktür. Geleneksel bankacılık hizmetleri ile yapılan yurtdışına para transferinde masraflar daha fazladır.

  Dezavantajları Ne?

  Streamr Network dezavantajları:

  • Hedef Kitleye Hitap: DATA Coin veri kümelerini yaratmak için belirli bir kesime hitap eder. Diğer altcoinler gibi merkeziyetsiz finansal işlemlerde kullanılma yanını öne çıkarmaz. Verdiği imaj ve tarihsel fiyat gelişimi anlık alım-satım ile yüksek kar elde etme modelini popüler altcoinler kadar desteklemez. Daha çok orta vadeli ve risksiz kazancı hedefleyenlere hitap eder.
  • Saldırı Riski: DATA Coin her kripto para gibi sanal cüzdan altında ağ’da oluşabilecek saldırıların riski altındadır. Bu yüzden çevrimdışı yani donanım cüzdanda tutulması seçilir. 

  Sonuç

  DATA Coin 2021 senesinin ilk periyodunda fiyatlanabileceği düşünülen bir alt coindir. Analistler onun geniş bir veri piyasasında kullanılabileceğini ifade ediyor. Kısa vadeli alım satımda popüler altcoinler kadar önde olmayan DATA Coin tahminlere uygun hareket ederse yatırımcılarına bir miktar kazanç sunabileceğe benziyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle