SEC Ripple davasını yokuşa sürüyor! Sonuç ne olacak?

  Aralık 2020 döneminden bu yana görülen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada sıcak bir gelişme yaşandı. SEC, bünyesindeki eski bir yetkili için, Ripple’ın talep ettiği ifade celbini bozmak için harekete geçti. SEC’nin eski başkan Jay Clayton için harekete geçtiği tahminleri gündeme geliyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarının suç olduğunu iddia etti. Ripple ise bu suçlamayı reddetti. Devam eden davada, mahkemenin sunduğu sürede argümanlarını toparlayan ve mahkemeye yeni argümanlar sunan taraflardan SEC, şimdi yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

  SEC Mahkeme Celbini Bozmak İstiyor

  SEC, Ripple’ın mahkemeden talep ettiği ifade celbini bozmak istiyor. Ripple, daha önce eski bir SEC yetkilisinin yeminli sorgulanması için böyle bir talepte bulunmuştu. SEC ise bu mahkeme celbinin iptal edilmesi için 24 Haziran tarihinde mahkemeye bir önerge sunmaya hazırlanıyor. SEC’nin, mahkeme celbini bozmak istediği kişinin, SEC’nin eski başkanı Jay Clayton olduğu iddia ediliyor. Jay Clayton, Ripple’a karşı söz konusu davayı açtıktan birkaç gün sonra görevinden istifa etmişti.

  Yargıç Netburn Anlaşmazlığı Sonlandıracak

  Ripple, eski yetkilinin yeminli sorgulamaya alınmasını istiyor ancak SEC buna tamamen karşı çıkıyor. Bu nedenle de şimdi taraflar arasında yeni bir anlaşmazlık oluşmuş durumda. Ancak davaya bakan Yargıç Sarah Netburn, SEC’nin önergesini inceleyip bu anlaşmazlığa son noktayı koyacak. Netburn’ün hangi yönde karar vereceği bilinmiyor. Ancak Netburn’ün, Ripple’ın lehine karar vermesi, dava sürecini Ripple lehine hızlandırabilir.

  Dava Nasıl Sonuçlanacak?

  Son 6 ayda davada her iki taraf da ciddi bir yol kat etti. Ancak her iki taraf için de ortada tam anlamıyla olumlu bir sonuç yok. Duruşmaların çoğunun Ripple lehine, azınlığının da SEC lehine göründüğü davadan SEC’nin anlaşma yoluna gitmesi beklentisi de oluşmaya başladı.

  Söz konusu eski SEC yetkilisinin kim olduğu bilinmiyor. Ancak kripto para topluluklarının iddialarının tepesinde Jay Clayton’ın ismi yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle