Stellar (XLM) Coin Nedir, Hangi Borsada Var?

  Yakın dönemde inişli çıkışlı bir grafik izleyen Stellar, proje vizyonu ile de kripto para yatırımcısının bir süredir listelerinde ilk sıralarda yerini almayı başarmıştır. Kripto paraların birçok farklı alanda kullanımını sağlayan yenilikçi projelerinde ortaya çıkmasıyla, özellikle finansal işlemler için kripto paraların önemi artmıştır. Stellar (XLM) projesinin merak edilen detayları ve hedeflerine ilişkin merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik.  

  Stellar (XLM) Coin Nedir?

  XLM, Stellar ağının kendi dijital para birimidir. Kuruluşun Lümen adı verilen sanal para birimini ifade etmektedir. Stellar Development Foundation tarafından geliştirilmiş ve bazı piyasalarda XLM sembolü ile gösterilen bir unsurudur. Aynı zamanda iş ispatı konsensüsüne dayalı madencilik yoluyla çıkarılamayan bir kripto para birimidir. XLM sembolü altında işlem gören belirteç olarak Lümen kullanılır. Stellar, dünyanın en iyi performans gösteren altcoinlerinden biridir. 

  Stellar (XLM) Projesi ve Whitepaper

  Stellar projesinin en temel özelliği farklı varlıklar arası değer transferine olanak sağlayan açık kaynaklı, dağıtık ve topluluk odaklı bir blok zincir ağı olmasıdır. 2014 yılında ortaya çıkan proje, para birimleri ve ödemeler için açık kaynaklı bir ağ olarak tasarlanmıştır. Tüm paraların (dolar, Bitcoin, peso vb.) dijital temsillerini oluşturmayı, göndermeyi ve ticaretini mümkün kılma amacına sahip bir projedir. Dünyanın tüm finansal sistemlerinin tek bir ağ üzerinde birlikte çalışması için tasarlanmıştır. 

  Projenin genel hedefleri ve yol haritasına bakıldığında Stellar’ın oldukça vizyoner bir bakış açısına sahip olduğu görülmektedir. Bitcoin ve Ethereum gibi Stellar ağı da senkronize tutmak için blok zincirine güven duymaktadır. Fakat son kullanıcı deneyi için daha çok nakit gibi işlev görmektedir. Projenin merak edilen tüm detaylarına ve Whitepaper sayfasında erişim sağlamak için: https://www.stellar.org/learn/intro-to-stellar resmi bağlantı adresini kullanabilirsiniz. 

  XLM Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  2014 yılında eski avukat Joyce Kim ve Jed McCaleb tarafından kurulan Stellar, sahibi olmayan ve kamuya ait olarak tanımlanmaktadır. Merkezi olmayan, açık bir ağ üzerinde çalışan ve milyonlarca işlemi gerçekleştiren bir yapıya sahiptir. Kuruluşunda rol alan Jed McCalebi Ripple gibi bir diğer önemli sistemin kurucu ortaklarından da biri olarak bilinmektedir. Stellar bu yönüyle Ripple gibi mali kurumları birleştirmeyi hedefleyen ve sınırlar arası transferlerde maliyeti ve süreyi düşürerek işlem yapılmasına odaklamıştır. Stellar kond tabanının bakımına yardım eden ve Stellar topluluğunu destekleyen kâr amacı gütmeyen Stellar Development Foundation tarafından desteklenmektedir. 

  Stellar (XLM) Kullanım Alanları Neler?

  Temelde Stellar herhangi bir para biriminin dijital temsillerinin desteklenmesi için ortaya çıkmıştır, ancak ağda öze bir rolü karşılamak için Lümen adı verilen yerleşik bir belirteç kullanılmaktadır. Lümen bu yönüyle bankaları, ödeme sistemlerin ve insanları, ödemeler dahil olmak üzere düşük maliyetli, varlıklar arası değer transferini kolaylaştırmak için kullanılır. Stellar kullanmak için Lumen’e ihtiyaç duyulmaktadır. Doğrudan Stellar ağında ticaret için mevcuttur. Hem ağ üzerinde hem de piyasalarda XLM birçok farklı amaçla ve işlevsel olarak kullanılmaktadır. Ağ işlemlerini gerçekleştirmek veya yatırım amaçlı olarak temin edebilir ve birçok alanda kullanabilirsiniz. 

  Stellar Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Stellar projesi tipik blok zincir tabanlı sistemlerden çok daha hızlı, daha ucuz ve daha çok enerji verimliliği sunmasıyla rakiplerinden ayrılmaktadır. Öte yandan her gün milyonlarca işlemi gerçekleştiren bir ağ olarak birçok önemli yenilik sunması da projenin benzersiz olmasını sağlamıştır. 2014 yılında hizmete giren Stellar, o günden itibaren 6,5 milyondan fazla bireysel hesap tarafından 2 milyardan fazla işlemin gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Stellar projesinin rakiplerinden ayrılmasını ve öne çıkmasını sağlayan temel başlıca özellikler ise kısaca şunlardır:

  • Farklı varlıklar arası değer transferini bir peniden daha az bir tutara gerçekleştirme hedefiyle benzersizdir. 
  • Bitcoin iş ispatı kripto para birimlerinin aksine madencilik yoluyla çıkarılamayan bir varlıktır. 
  • Dijital para birimini küresel düzeyde paraya aktarmak için açık kaynak kodlu merkezi olmayan bir protokole sahiptir. 

  Güncel XLM Coin Fiyatı

  Güncel verilere göre şu anda 1 XLM fiyatı %stellar+try% TL. Döviz cinsinden ise %stellar+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Stellar fiyatı 24 saatte %Stellar+yuzde%.

  Stellar (XLM) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Stellar (XLM) hem proje hedefleri hem de piyasa hareketleriyle gelecek vaat eden bir proje olarak değerlendirilmektedir. Ancak projenin avantajları ve dezavantajlarına bakılarak olumlu yönlerinin daha baskın olduğu düşünülebilir. Stellar (XLM) Coin avantajları ve dezavantajları kısaca şu şekilde özetlenebilir:

  • Her gelir seviyesinden insanın düşük maliyetli finansal servislere erişim sağlamasına imkan verir. 
  • Her türlü paranın dijital temsillerini oluşturma, gönderme ve ticaretini yapma olanağı tanır. 
  • Hızlı, düşük maliyetli ve güvenilir bir şekilde finansal işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. 
  • Piyasa hareketleri ise riskli bir yapıdadır. 
  • Yatırım tercihinde bir süre daha takip edilmesi gerekmektedir. 

  XLM Coin Hangi Borsalarda Var?

  XLM Coin’i birçok güvenilir kripto para borsasında bulmak mümkündür. İşlem hacmi ve piyasa değeri ile dikkat çeken XLM, ilgili platformlar üzerinden ticareti gerçekleştirilebilmektedir. Kuruluşun Lumen adı verilen para birimi, kripto para borsalarında XLM simgesi ile gösterilmektedir. XLM listeleyen ve ticaretine olanak sağlayan güvenilir kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • OKX
  • Bybit
  • Phenex
  • Bithumb
  • KuCoin
  • Bit
  • Gate.io 
  • Coinbase Exchange 

  XLM Coin Piyasa Bilgileri

  Stellar, 1 milyar doların hemen üzerinde piyasa değeri ile son 5 yılın en iyi performans gösteren altcoinlerinden biri olmayı başarmıştır. Stellar’ın kripto para birimi olan Lumen için Stellar Vakfı tarafından başlangıçta 100 milyardan fazla Lumen sahipliği bulunuyordu. Ancak Kasım 2019 itibariyle yarısına yakını yakılmıştır. Maksimum arz güncel olarak CoinMarketCap verilerine göre 50 milyar seviyesinde bulunmaktadır.  

  Stellar (XLM) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Stellar’ın kripto para birimi olan Lumen’i piyasalarda XLM adıyla bularak işlem yapabilirsiniz. İşlem yapmadan önce güncel verilere göre risksiz bir yatırım için en doğru stratejiyi belirlemeniz önerilmektedir. Ayrıca yatırımın tamamını tek bir kripto para birimi üzerin değerlendirmek risk teşkil edecektir. XLM Coin satın almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • 1. Adım: XLM bulunan borsalardan birine girin. 
  • 2. Adım: İlgili borsada hesap oluşturun. 
  • 3. Adım: Kimlik doğrulama adımlarını tamamlayın. 
  • 4. Adım: İşlem sayfasından XLM araması gerçekleştirin.
  • 5. Adım: KRW, USDT, USD çiftleri ile alım emri oluşturun. 
  • 6. Adım: Güvenilir hesaplarda saklayın.  

  Özet Olarak

  Stellar projesi, şu an için piyasa sıralamasında iyi bir konumda yer alan Ripple ile benzerlik gösteren ancak kendi için pek çok özgün özelliği ile umut vaat eden bir projedir. Fiyatında da uzun vade görünümü çelişkili bir yapı taşımaktadır. Ancak genel hatları ile Stellar en iyi performans gösteren altcoin projeleri arasında gösterilmiştir. Bu nedenle uzmanlara göre XLM Coin geleceği umut vaat etmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle