Stellar (XLM) Coin Nedir? Nasıl alınır?

  Yıllardır Ripple’ın kardeşi gibi görülen Stellar (XLM) bu yazımızın ana konusu olacak. Stellar (XLM)’nin çıkış öyküsü, projenin detaylarını, güncel fiyatını, avantajları ve dezavantajları ile bir yatırım olarak Stellar’ı inceleyeceğiz.

  Stellar XLM Nedir?

  Stellar (XLM), 2014 senesinde eski Ripple kurucularından Jed McCaleb tarafından ortaya konulan projedir. McCaleb, Ripple projesini gelecekteki gelişimi hakkında sahip olduğu farklı bakış açılarından dolayı terk ederek, Stellar projesini ortaya koymuştur. Oluşturulduğu andan günümüze kadar Stellar’ın kodu tamamen değiştirilerek, yeniden geliştirilmiştir. Günümüzde Ripple’ın koduyla hiçbir benzerlik taşımayan Stellar (XLM), bu şekilde Ripple’dan ayrılır.

  2015 senesinin Kasım ayında faaliyete geçerken, IBM ve ödeme ağı LlickEx, 2017 Ekim tarihinde Stellar’ın yeni, sınır ötesi ödeme çözümlerinde bel kemiği olacağını açıklamıştır. Stellar ağı yerel kripto para birimi olan XML ise ağ içinde işlemler için ve ödeme koşullarında kullanılır. Aynı zamanda kripto para borsalarında alım-satım işlemlerine tabi olur.

  XLM Coin Nedir?

  Stellar (XLM), finans şirketleri arasında bir köprü görevi üstlenen, sınır ötesi kripto varlık, para transferi maliyetini düşürücü eşten eşe ödeme protokolü olarak bilinir. Stellar ağında bu işlemlerin tümünde kullanımı yapılabilen yerel kripto para birimi ise Stellar (XLM) Coin olarak tanımlanır.

  XLM Coin Kaç TL?

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden XLM Coin fiyatı 1 Stellar %stellar+try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel XLM fiyatı 1 Stellar %stellar+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte XLM fiyatı %stellar+yuzde%.

  Bu fiyat değeri, anlık fiyat tablolarının takibinde her an değişim gösterebilir. Çünkü kripto para piyasasında ve borsalarında volatilite bulunur. Kripto para piyasasının diğer piyasalara oranla daha yüksek oranda yaşadığı ani fiyat değişimleri kripto para birimi fiyatları üzerinden seyredilir.

  Diğer yandan bir kripto para borsasının likidite oranına bağlı olarak da kripto para birimi için verilen ortama piyasa fiyat değeri değişebilir. XLM farklı borsalarda farklı fiyat üzerinden alım ve satım işlemlerine, o kripto para borsanın arz ve likidite durumlarına bağlı olarak girebilir.

  XLM Coin Nasıl Alınır?

  XLM almak için Binance gibi internetten üzerinden rahatlıkla ana sayfa alanlarına girilebilen kripto para borsalarından tercih edilen bir tanesinde hesap açılmalı, hesabın sanal cüzdanın para yatırılıp, XLM alım emri verilmelidir.

  XLM almak amacıyla internet üzerinden Binance benzeri, tercih edilen kripto para borsası platformuna girilip, erişim sağlanan ana sayfada bölümünden "kayıt ol" sekmesine tıklanır. Bu aşama ardından açılan tabloya kimlik ve e-posta bilgileri yazılarak, tablo altındaki "onay" kutucuğuna tıklanır.

  Onay ardından yönlendirilen yeni sayfadan "para yatırma işlemleri" sekmesine girilerek, hesaba bağlı olan sanal cüzdana, kişisel banka hesabından veya karttan para transferi gerçekleştirilir. Erişim sağlanan son sayfa alanında ise "kripto para alım işlemleri" sekmesine girilip, bu bölüm içinde XLM kripto para birimi ve miktarı seçilip, alım emri verilir. İşlem sonunda alınan XLM miktarı sanal cüzdana yansır.

  Avantajları Neler?

  XLM avantajları arasından BTC ve ETH gibi önemli kripto para birimlerinde daha hızlı şekilde işlem gerçekleştirebilme ilk sırada yer alır. XLM’nin cüzdanlar arası transferinde veya ağda takas, alım-satım işlemlerine girme anlarında kısa süre içinde sonuçlar elde edilir.

  Diğer bir avantajı ise belirli zayıf noktalardan arındırılarak geliştirilmiş olan bir modeli kulanla imkanı bulunabilmesidir. Ripple’dan net şekilde ayrılan protokol yapısı ile Ripple’da var olan zayıflıkların olmadı bir kripto para birimi ile işlem yapma avantajı yakalanır. 

  Masaüstü, donanım veya sanal kripto para cüzdanlarının 3 şeklinde de saklanabilir olması diğer bir avantajıdır. Kişi seri alım-satım işlemlerini tercih ediyorsa direk olarak bir kripto para borsasının sunduğu sanal cüzdan içinde XLM saklayabilir. Eğer internetten bağımsız bir alanda da saklama yapmak istiyorsa, XLM yazılı ile uyumlu olarak piyasada sunulan donanım cüzdanları ve yine aynı şekilde yazılım uyumlu masaüstüne indirilerek kulanlan masaüstü kripto para cüzdanlarını tercih edebilir. Saklama konusunda çeşitliliği sunar.

  Tüm kripto para birimlerinin de sağlamış olduğu 7/24 varlık transferini yapabilme, saat ve mesai kısıtlamasının ortadan kalkması ve bu transferlerde kıtalar arası işlemlere onay verebilme imkanlarını sunar. Finansal şirketlerin birbirleri arasında kriptografik bir köprü kurarak işlem gerçekleştirebilmelerine imkan sağlar. 

  Dezavantajları Neler?

  XLM dezavantajlarından biri her kripto para biriminde olduğu gibi ne kadar cüzdanlarda saklansa da belirli riskler altında saldırıya açık olabilmesidir. Bir masaüstü cüzdanda XLM saklanır ve bu cüzdan eğer kötü niyetli bir yazılama sahip olan bilgisayara indirilirse burada hem cüzdan hem de XLM miktarı risk altına sokulur. Bu yüzden cihazların virüslü olmamalarına dikkat edilmelidir.

  Yine diğer bir dezavantaj her kripto para priminde olduğu gibi fiyat dalgalanmalarına şahit oluşudur. Tüm kripto para birimleri, geleneksel borsadan farklı ve volatiliteli kripto para borsalarında değişken fiyatlar ile yer alırlar. Bu yüzden XLM’de yeni yatırımcıların işlemlerinde yakın anlık fiyat takibi yapmaları gereken bir kripto para birimidir. 

  XLM Coin Yorum

  XLM ilk olarak teknolojik açıdan kendisine fark ettiren bir kripto para birimi olarak yola çıkmıştır. Stellar (XLM) ele alındığında, onun merkeziyetsiz kripto para borsasında listelendiği ve geliştirici ekibinin ise Lightning Network çalışmalarına oldukça önem verdiği görülüyor.

  Bu ise ödeme protokolünde 2. katman demektir. Avantajlı yanlarına ve hızlı işlem imkanına bakıldığında XLM’nin geleceğinin parlak olduğu vurgulanırken, Blockchain’e bir katman olarak kendini eklemesi ve ilave katman ile daha hızlı ödeme kanallarını iki kullanıcı arasında oluşturması ise dikkat çekici olarak nitelendirilir. 

  Sonuç

  Stellar (XLM) Coin, finans firmalarının arasında bir köprü olarak yer alırken, 2. katman oluşturma teknolojisi ile taraflar arasında hızlı transferi mümkün kılar. Sınır ötesi kripto varlık, para transferi maliyetini düşürücü eşten eşe ödeme protokolü olarak bilinen Stellar’ın yerel kripto para birimi olan XLM, kripto para cüzdanlarında saklanabilir ve kripto para borsasında işlem görebilir. 

  Analistlerin geleceğini parlak olarak nitelendirdikleri XLM, Ripple’ın sansasyonlu dünyasından uzak kalarak, yepyeni bir proje üzerinden geliştirilmiş olan kripto para birimidir. Şuan için bakıldığında diğer altcoinlerin ve erimeye yüz tutmuş token birimlerinin yanında yatırımcı tarafından tercih edilen imaja sahiptir.

  Stellar (XLM) kripto para borsasında açılan hesaplar sayesinde direk olarak kripto para borsası hesabına bağlı sanal cüzdandan transfer edilebilir veya diğer kripto para birimleri takas yapılabilir. Alım-satım işlemlerinde kullanılır. BTC ve ETH’den ayrılan yanları işlemlerin tümünde daha hızlı sonuca oluşması ve hem yeni hem de deneyimli yatırımcı ağına hitap etmesidir. BTC fiyat volatilitesi XLM’ye göre daha yüksektir ve bu daha fazla risk anlamına gelir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle