Stellar (XLM) Coin Nedir? Nasıl alınır?

  Stellar platformunda kullanılabilen XLM Coin hakkında bilgileri bu yazımızda ele alıyoruz. Yatırımcılar için hızlı bir ödeme aracı olan XLM Coin nasıl alınır, avantajları, dezavantajları neler, analistlerin onun hakkında yorumları ne yönde sorularına bu yazımızda açıklık kazandırmaya çalışacağız. 

  Stellar (XLM) Coin Nedir?

  Stellar (XLM) Coin, Jed McCaleb’ın Ripple projesinden ayrılma kararı ardından geliştirdiği altcoindir. Kripto para topluluğu içerisinde Ripple’ın kardeşi olarak anılan bir coin. Stellar platformunun yerel kripto olan XLM Coin aynı zamanda bir ödeme aracıdır. XLM Coin, XRP ile aynı mantık üzerinden işlem gören ancak hız, kod ve güvenlik açısından daha üst protokollere sahip olan bir altcoindir. XRP’den daha üstün bir ödeme aracı olarak görülen XLM Coin, IBM ve LlickEx ödeme ağlarında kullanılabilen bir takas aracıdır.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Stellar (XLM) Coin projesinde amaç finans şirketleri ve kripto para piyasası arasında köprü görevini alabilecek bir ağı yaratmaktır. Diğer yandan bu ağda sağlıklı şekilde ödeme arası olarak kullanılabilecek XLM Coin’i var etmek projenin diğer amacıydı. Projede, eşten eşe ödeme protokolünün en yüksek performanslı modelinin uygulanması amaçlanmıştır. Hızlı transfer işlemlerini sunmak projenin temel amaçlarındandır. Farklı ödeme ağları arasında kullanılabilen tek kripto para birimini yaratmak hedeflenmiştir. Proje hakkında daha geniş bilgi için https://whitepaper.io/coin/stellar linkinden whitepaper’a ulaşabilirsiniz.

  XLM Coin Yorum

  Analistler XLM Coin hakkında yorum yaparken onun kurumsal şirketlere hitap ettiğinden söz ediyorlar. SEC davaları ardından XRP Coin imajının sarsılması ile birlikte kurumsal şirketlerin ödemelerde artık XLM’den yana bir tercih yapmaya başladıklarını açıklıyorlar. Bu kapsamda 2021 içinde XLM Coin’in daha fazla ön planda olabileceğini yorumlarında aktarıyorlar. 

  Stellar Coin Geleceği Ne Olur?

  Analistler XLM Coin geleceğinde değer kazanımının yer alabileceğini ifade ettiler. Aayush Jindal, The Signalyst, Tom Lee, XLM Coin’in 2021 birinci yarısı tamamlanırken 0.65 dolar ile 0.70 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini tahmin ediyorlar. 2021 sene sonunda ikinci bir değer kazanımını tabloya alabileceğini aktarıyorlar. Bu tahminleri ile XLM Coin’in yakın geleceğe yönelik parlak bir imajdan söz ettiler.

  Fiyatı Ne Kadar?

  Güncel verilere göre şu anda 1 XLM coin fiyatı %stellar+try% TL. Döviz cinsinden ise %stellar+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Stellar fiyatı 24 saatte %stellar+yuzde%.

  XLM Coin fiyatı anlık değişime uğrayabilir. Çünkü kripto para piyasası volatilitesinden etkilenir. Güncel fiyat kontrol edilmeden alım-satım emri verilmemelidir.

  Stellar (XLM) Coin Nasıl Alınır?

  Stellar (XLM) Coin almak amacıyla yapılacaklar:

  • 1. Adım: XLM Coin, Binance, Coinbase Pro, Huobi Glabal gibi borsalarda işleme girer. Bu borsalardan herhangi birini tercih ederek, borsa platformuna internetten erişim gerçekleştirmeniz gerekir.
  • 2. Adım: Borsa hesabı açılmalı ve hesabın aktif hale gelmesi için KYC işlemlerinin tümü tamamlanmalıdır. 
  • 3. Adım: Açılan hesaba borsanın para yatırma işlemleri sekmesine giriş yapılarak para transfer edilmelidir. 
  • 4. Adım: Borsadan XLM Coin paritesinin görüntüleneceği işlem sayfasına gidilir.
  • 5. Adım: Bu işlem sayfasında avantajlı bir fiyattan veya anlık olarak görüntülenen fiyat üzerinden XLM Coin alım emri tanımlanır.
  • 6. Adım: Satın aldığınız XLM Coin miktarını hesaba bağlı sanal cüzdanda saklayabilir ve donanım cüzdanda saklamayı tercih ederek güvenlik koşullarını yükseltebilirsiniz.

  Alım işlemi adımları doğru biçimde izlediğinizde satın almayı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. 

  Avantajları Neler?

  Stellar (XLM) Coin avantajları hakkında detaylar:

  • Hizmet Ödemeleri: Çağımızda farklı sektörlerdeki firmalar belirli hizmetlerini Blockchain’e entegre etme yoluna gidebiliyorlar. Bu kapsamda ise ödemeleri kripto para olarak temin ederler. XLM Coin sahipleri Stellar platformu ile ilişki olan ve XLM Coin’i ödeme aracı olarak kabul eden markalardan ürün ve hizmet alabilirler.
  • İşlem Hızı: XLM Coin projesinin temel amacı eşten eşe aracısız ödemeyi ve transferi yüksek hızda sunmaktı’. Bu kapsamda transferler ve alım-satım işlemlerinde bekleme süresi oldukça düşüktür.
  • Düşük Masraf: Sınır ötesine XLM Coin transferi yapılırken, Western Union gibi şirketlerin çıkardığı transfer masraflarının çok altında maliyet açığa çıkar. Bu yüzden XLM Coin hem ödeme hem de transferde kurumsal şirketlere hitap eder. 

  Dezavantajları Ne?

  Stellar (XLM) Coin dezavantajları şunlardır:

  • Saldırı Riski: XLM Coin sanal cüzdanda saklanırken kripto para borsalarına gerçekleştirilebilecek saldırıların riskini taşır. Donanım cüzdanda saklanması halinde risk ortadan kalkar.
  • Alternatifinin Bulunması: XLM Coin ile aynı işlem amacını taşıyan XRP Coin bulunur. Bu durum XLM Coin’in her zaman gelişimini korumasını zorunlu hale getirir. Piyasada alternatifinin bulunması fiyatlanma açısından koşulları bir tık zorlaştırır. Fiyat oynaklığı oluşur.
  • Finansal Şirketlere Odaklanma: XLM Coin projesi, transfer ve ödeme işlemlerinde yer almayı yatırma dahil olmaktan daha fazla amaçlar. Finansal ve kurumsal şirketleri kripto para dünyasında çekme amacında olan XLM Coin projesi, BTC yatırımcıları gibi yüksek kar hedefli kişilere daha az oranda hitap eder 

  Sonuç

  Ripple’ın kardeşi olarak anılan XLM Coin analistler tarafından geleceği parlak görülen altcoinler arasında bulunuyor. Fiyat hareketleri de geçmişte benz XRP Coin’ne benzeyen XLM analistlerin ilgi odağında. Ripple’ın SEC davası ile sarsılan imajının XLM Coin’e fayda sunabileceği düşünülüyor. Analistlere göre XLM Coin 2021 ilk periyodu sonunu değer kazanarak kapatabilir. Eğer bu tahmin gerçekleşirse altcoin 2021 ikinci yarısından önce kar sunabilecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle