Nefesler tutuldu: FED faiz kararı BTC'yi nasıl etkileyecek?

  Küresel piyasalarda olduğu gibi kripto para piyasasında da gözler ABD Merkez Bankası’nın (FED) açıklayacağı faiz kararına çevrildi. FED Başkanı Jerome Powell, bu akşam TSİ 21:00’de faiz kararını açıklayacak.

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki volatilite giderek azaldı. BTC’nin 27 bin dolar seviyesi üzerindeki dalgalı hareketi, altcoin piyasasında da kısıtlı hareketlilik yaratıyor. Kripto para yatırımcıları, piyasadaki son gelişmeleri takip ederken bir yandan FED’den gelecek açıklamalara odaklandı.

  Piyasa temsilcileri ve ekonomistler, FED’in bu dönemdeki faiz kararına ilişkin beklentilerini yatırım dünyası ile paylaştı. Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu FED’in faiz oranlarını sabit tutmasına neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Ancak faiz oranları sabit kalsa bile FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sözlü yönlendirmeler piyasalar için kritik önem taşıyor.

  Ekonomistlerin FED’in Faiz Kararıyla İlgili Beklentileri

  Amberdata türev piyasası direktörü Greg Magadini, FED’in veriye bağlı kalma kararlılığına vurgu yaparak şunları söyledi: “FED, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği sinyalini verdi. Bence bu, FOMC Fed toplantısını düşük volatiliteye sahip bir olay haline getirecektir.” Uzman isim, faiz kararının kripto para ve diğer riskli piyasalarda büyük fiyat dalgalanmaları yaratmayacağını düşünüyor.

  QCP Capital yetkilileri, 2023’ün son 3 toplantısında FED’in yeniden faiz artırımı yapmasına ihtimal vermiyor. Singapur merkezli kripto ticaret firmasının yetkilileri bu toplantıyla ilgili beklentilerini “Yükselen fiyatlar göz önüne alındığında Powell’ın bu faiz artış döngüsüne nasıl son vereceğini tahmin edemiyoruz.” ifadeleriyle açıkladı.

  BTC Fiyatı Hangi Yöne Hareket Edecek?

  Kripto para yatırımcılarının yakından tanıdığı uzman isimlerden Markus Thielen ise BTC’de diğer metriklere dikkat çekti. BTC opsiyon piyasasındaki beklentileri hatırlatan Matrixport başkanı, “Bitcoin opsiyon piyasası fiyatlandırmasına göre, tüccarlar BTC’nin bu Cuma yalnızca yüzde 2,8 oranında hareket etmesini bekliyor; bu, kimsenin başkan Powell’dan piyasayı hareketlendirecek herhangi bir yorum beklemediğinin bir işareti.” dedi.

  ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsüne devam edip etmeyeceği küresel piyasalar tarafından merakla bekleniyor. Lider kripto para BTC fiyatında yükseliş veya düşüş yaratabilecek faiz kararı bugün TSİ 21:00’da Başkan Jerome Powell tarafından açıklanacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle