Kripto Para

BNB uçtu! Neden Yükseliyor? Yükseliş devam eder mi?

  Beklentilerin altındaki yükselişler ile geçen hafta sonunun ardından Binance Coin (BNB) yeni haftaya hızlı giriş yaptı. Haftayı yeni rekor ile açan BNB fiyatında yükselişlerin devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

  Kripto para piyasalarında Mart ayında genel tabloda bir düşüş bekleniyordu. Ancak Mart ayı beklenenin aksine yükselişlere sahne oldu. Birçok kripto para birimi geçtiğimiz ayı artıda kapatmayı başardı. Nispeten olumlu bir şekilde geride kalan Mart ayının ardından Nisan ayı beklendiği gibi yükselişler ile başladı. Nisan ayında sinyalleri gelen yükselişler bazı kripto paralar için devam ediyor.

  BNB Yeni Haftayı Yeni Rekorla Açtı

  Bu yükseliş sinyallerinin en net görüldüğü kripto paralardan biri de Binance Coin (BNB). Bitcoin’in (BTC) hafta sonunda 60 bin dolar üzerini test etmesi, Ethereum’un (ETH) da birkaç gün önce 2.200 dolar ile rekor kırması BNB’nin yeni rekorunun önünü açtı. Bitcoin ve Ethereum’un çizdiği olumlu tablodan yukarı yönlü etkilenen altcoinler arasında en dikkat çeken yeni rekoruyla BNB oldu.

  Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimine bakıldığında, yeni haftaya en iyi başlangıcı BNB’nin yapmış olduğu görülüyor. Ocak ayında 35 dolar bandında işlem gören BNB, 3 aylık süreçte muazzam artışlar elde etti. Bu artışlar ile BNB hem fiyatını hem de piyasa değerini artırmayı başardı.

  Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun Açıklamaları

  Elde ettiği yükselişler sonrasında piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para konumuna yükselen BNB, yeni haftanın ilk gününde rekor tazeledi. TSİ 07.45’te rekorunu 573 dolara taşıyan BNB’nin bu yükselişlerinin arkasında birçok etken bulunuyor. Ancak son yükselişlerdeki en büyük payın, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun yapmış olduğu açıklamalar olarak görülüyor.

  BNB’nin istikrarlı fiyat artışlarını Zhao, yapmış olduğu açıklamalar ile hızlandırdı. İşlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Binance CEO’su Zhao, geleneksel olarak yapılan bir işleme dikkat çekti. Zhao açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  Kripto paralar yakıldığı zaman sonsuza kadar tedavülden kalkarlar. Bu da geride kalan kripto paraların değerini artırır. Birkaç gün içinde BNB yakımı gerçekleşecek!”

  Zhao açıklamalarında bunun finansal bir tavsiye olmadığını da belirtti. Ancak bu açıklama ile birlikte BNB fiyatı ciddi yükselişler elde etti. Zhao’nun açıklamaları BNB için alım baskısı yaratmış olabilir.

  Borsalardan alınan anlık verilere göre 1 BNB fiyatı %binancecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %binancecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Binance Coin 24 saatte %binancecoin+yuzde%.

  Yükseliş devam eder mi?

  BNB coin piyasanın en dominant kripto para borsası olan Binance borsasının yerel parası olması açısından oldukça avantajlı bir coin zaten. Ancak aynı zamanda BSC yani Binance Smart Chain isimli yep yeni ve gelişmiş blockchain ağının da yerel parası. İşte Binance borsası ve BSC ağının gelişimi sürdükçe BNB coin'in de değeri kendini koruyacak yada yükselişe devam edecektir. 

  Neredeyse tüm analistler BSC ağının geleceğine inanıyor. Ayrıca kripto para yatırımcılarının da ekseriyeti Binance borsasından oldukça memnun. Bu şartlar bozulmadığı sürece BNB coin'in gelecekte yükselişini sürdüreceğini düşünebiliriz. BNB coin, Binance borsası içerisinde yapılan trade işlemlerinde masraf düşüren, Launch platformunda kullanılan, Launchpool platformunda da havuzlardan kazanç sağlayan bir coin. Benzer şekilde BSC ağında da kullanılıyor. 

  Son dönemde yükselen DeFi sektöründe ETH ağının yetersiz kalması, hantal olması ve işlemlerde pahalı masraflar çıkartması ile birlikte girişimciler alternatif çözümler aramaya başladılar. Bu çözümlerden birisi Binance Smart Chain yani BSC ağıdır. Son bir ayda ETH'den vazgeçen yatırımcılar BNB coine yönelerek onun 3. coin olmasını sağladılar. Şuanda BNB, ETH ile rakip durumda.

  BNB coin'in yükselmesi için bir neden de şu ki: Yılın her üç ayında Binance borsasının yaptığı karın önemli bir bölümünü 4. ayda BNB cinsinden yakmakta. BNB yakım işlemi ile birlikte dolaşımda olan Binance Coin miktarı giderek azalmakta. Azalan kripto paranın değeri de giderek yükselmektedir. BNB yakım işlemi yılda 4 kez düzenli olarak yapılmaktadır.

  Elbette bütün bunlar bir düşünce ve yapılan yorumlar yatırım tavsiyesi değildir. Tüm kripto paralarda olan düşüş riskleri BNB içinde mümkün olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle