Ufukta yeni BTC rekoru mu var?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitstamp’ta üst üste 6 ay boyunca yeşil kapanış yaptı. Bitcoin bunu son yaptığında tarihinin en büyük yükselişini elde etmişti. 2013 yılından sonra ilk kez tekrarlanan bu durum sonrası ünlü analist yatırımcıları uyardı.

  Kripto para piyasalarının temeli 2009 yılında Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i piyasaya sürmesi ile birlikte atıldı. O tarihten sonra Bitcoin dolar karşısında ilk kez değer kazandıktan sonra kademeli olarak sürekli artış gösterdi. Ancak aylık bazda bakıldığında, Bitcoin yalnızca Nisan 2013 döneminde 6 ay üst üste yeşil kapanış gerçekleştirebilmişti. O dönemde Bitcoin bunu başardıktan sonra fiyatında %700 oranında bir artış yaşandı. Bu muazzam artış, Bitcoin tarihinin en yüksek değer artışı olarak kaydedildi.

  Mart 2021 döneminin sona ermesi ile birlikte Bitcoin bu başarısını tekrarladı ve ikinci kez 6 ay üst üste yeşil kapanış yaptı. Bu kapanış Bitcoin için rekor beklentilerini artırırken ünlü analist Peter Brandt yatırımcıları olası sert bir düşüşe karşı uyardı.

  Bitcoin Benzer Senaryoyu Yaşarsa Ne Olur?

  Bitcoin, bir önceki 6 aylık yeşil kapanış serisini tamamladıktan sonra %55 oranında bir geri çekilme yaşamıştı. O dönemde yükselişin ardından gelen geri çekilmede Bitcoin 140 dolardan 62 dolar seviyesine kadar düşmüştü. Ancak sonrasında Bitcoin 62 dolardan başlattığı parabolik yükselişinde 1.000 dolara kadar çıkmıştı ve bu yükseliş tarihi bir rekor olarak kaydedildi.

  1.000 doları ilk kez gören Bitcoin için bu yükseliş bir dönüm noktası oluşturdu. Şimdi benzer bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda, Peter Brandt yatırımcıları ilk önce gelebilecek olan büyük geri çekilmeye karşı uyardı.

  Brandt’in Tahmini Hem Korkutucu Hem Sevindirici

  Daha önce 2 kez Bitcoin’in parabolik yükselişini önceden başarılı bir şekilde tahmin eden Peter Brandt korkutan bir tahminini paylaştı. Brandt olası Bitcoin yükselişinde “50 bin dolarlık fiyat düzeltmesi” yaşanmasının muhtemel olduğunu ifade etti. Ancak Brandt’e göre bu 50 bin dolarlık olası geri çekilme, Bitcoin 150 bin dolar seviyelerinde iken gerçekleşebilir. Aslında Brandt bir bakıma olumlu bir tahmin de paylaşmış oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle