Kripto Para

SEC’nin kurnaz hamlesine Ripple’dan hızlı yanıt!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava 1 yılı aşkın süredir devam ediyor. Taraflar karşılıklı olarak mahkemeye argümanlarını sunarken SEC, Ripple’ın mahkemeye sunduğu “adil bildirim” savunmasını geçersiz kılmak adına mahkemeye ek yetki mektubu sunmuştu. Ripple, SEC’nin bu hamlesine 1 gün sonra yanıt verdi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, söz konusu davasında, davalı tarafların 2013 yılından itibaren yaptığı XRP satışlarının yasa dışı olduğunu, çünkü XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti. Ripple kanadı suçlamalara karşı çıktı ve taraflar, davaya ilişkin olarak topladıkları argümanları mahkemeye sunarak birbirlerini köşeye sıkıştırmaya başladı. 1 yıldan uzun süredir devam eden davada bir önemli gelişme daha yaşandı.

  SEC, Savunmasında “Fife Şirketi” Örneğini Verdi

  SEC kanadı, Ripple’ın çok fazla önem verdiği “adli bildirim” argümanını geçersiz hale getirebilmek için mahkemeye ek yetki mektubu gönderdi. SEC’nin ortaya koyduğu ek yetki hamlesinin Ripple kanadını köşeye sıkıştıracağı düşünülürken, SEC’nin bu hamlesine karşılık Ripple’dan 1 gün sonra yanıt geldi. SEC, mahkemeye sunduğu bu mektupta, 2020 yılında kazandığı ve yine bir adli bildirim tartışmasının ortaya çıkmış olduğu Fife şirketine yönelik davayı örnek göstermişti.

  SEC ile Fife Şirketi Arasındaki Davada Neler Olmuştu?

  SEC’nin mahkemeye sunduğu mektubunda belirttiği Fife şirketine ilişkin davada, “M. Fife” isimli kişinin, altındaki kuruluşların aracılığıyla kayıtsız menkul kıymet satışlarından 60 milyar dolardan fazla kazanç elde ettiği iddia edilmişti. SEC’nin bu gerekçeden yola çıkarak açtığı davada Fife şirketi mahkemede, kendilerine bu konuda bir adli bildirim yapılmadığını öne sürmüştü. Ancak mahkeme, şirketin bu savunmasını geçersiz kabul etmişti.

  Ripple’ın 24 Saat İçinde Verdiği Yanıt

  SEC, Fife şirketine yönelik davada da ortaya atılmış olan adli bildirim argümanını geçersiz kılmak için 10 Ocak tarihinde mahkemeye bir mektup gönderdi. Mektupta, Ripple’ın savunmasının da geçersiz kılınması gerektiği belirtiliyordu. Ripple bu hamleye karşı hamlesini 11 Ocak tarihinde gösterdi. Ripple tarafından 24 saat içinde yazılan mektupta şu ifadeler yer aldı:

  “Fife’dan farklı olarak Riplle bu davada sadece ‘adli bildirim’ savunmasına dayanmamakta ve bunu kullanarak da SEC’nin araştırma sürecini durdurmak istememektedir. Zaten gerçek keşif süresi de sona ermiştir. Ripple sadece, tüm savunma haklarını kullanma gücünün devam etmesini talep etmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle