Kripto Para

Beklenmedik isimden kripto paralara övgü!

  Hindistan Merkez Bankası (RBI) eski başkanı ve Uluslararası Para Fonu (IMF) eski baş ekonomisti Raghuram Rajan, katıldığı Reuters Küresel Piyasalar Forumu’nda kripto paralar hakkında konuştu. Rajan, kripto paraların “potansiyel gelecekleri” olduğunu ifade etti.

  Kripto para piyasalarının son dönemlerde ciddi büyümeler elde etmesiyle birlikte bu alana yönelik artan ilgi kadar eleştiriler de artış gösterdi. Bu eleştiriler, genel olarak geleneksel finans sektöründen ve politika yapıcılardan geldi. Zira kripto paraların merkezsiz yapıda olmaları ve otoriteler tarafından kontrol edilemiyor olmaları, onları bu gibi alanlarda eleştiriye açık hale getirdi. Merkez bankalarının bazıları ve bazı uluslararası finansal kuruluşlar, kripto paralara karşıt tavırlarıyla gündeme gelmeye devam ediyor.

  Rajan’ın Kripto Para Yaklaşımı Şaşırttı

  Gündeme getirilen eleştirilerden dolayı, finans sektöründe yer alan isimlerin de genellikle kripto para alnına temkinli ve mesafeli bir yaklaşım göstermeleri bekleniyor. Birçok isim bunu karşılarken, bazı isimler de kripto paralarla ilgili açıklamalarıyla yanıltabiliyor. Bu kez şaşırtan açıklamalar, Hindistan Merkez Bankası (RBI) eski başkanı ve Uluslararası Para Fonu (IMF) eski baş ekonomisti Raghuram Rajan’dan geldi. Rajan, katıldığı Reuters Küresel Piyasalar Forumu’nda kripto paralar hakkında konuştu.

  Rajan, Fed Politikaları Hakkında Konuştu

  Rajan, açıklamalarında kripto varlıkları ABD Merkez Bankası (Fed) için bir “tehdit” olarak tanımladı. Öte yandan Rajan, kripto paraların aynı zamanda “iyi regüle edilmiş” sabit coin’ler başta olmak üzere gelecek potansiyelleri olan varlıklar olduğunu ifade etti. Rajan, açıklamalarında Fed’in “yeşil yatırım” konusunda zorlamalarda bulunmaması gerektiğini de belirtti. Konuya ilişkin olarak Rajan şu ifadelere yer verdi:

  “Merkez Bankası’ndan ‘Sadece yeşil tahvilleri alın’ demesini beklemek, onun bir konu üzerindeki kendi fikirlerini dayatmasını istemek olur. Bu da öncelikle mali bir sorun demektir.”

  Raghuram Rajan’ın Kripto Para Açıklamaları

  Merkez bankalarının önceliğine finansal istikrarı, siber güvenliği ve “kripto para tehdidini” alması gerektiğini ifade eden Rajan, öte yandan “Kripto paraların geleceği olduğunu düşünüyorum” sözlerini dile getirdi. Rajan açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

  “Şunu da belirtmek gerekir, dünyanın sonu geldiğinde bile kripto paralar son çareniz olmaz. Yine de uygun kullanım alanları olduğunda ben kripto paraların değerleri hakkında çok daha güvenli yorumlar yapabilirim. Bunlar özellikle de sınır ötesi işlemleri de içeren ödemeler konusunda olmalıdır.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle