Kripto Para

SEC davasında Ripple’a yeni bir avukat atandı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple ve şirketin 2 üst düzey yöneticisi arasında Aralık 2020’den bu yana XRP davası görülüyor. Henüz sonuca bağlanmamış olan davada, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un avukatlarına bir yeni isim daha dahil oldu. Artık Garlinghouse’un avukatları arasında Nicole Tatz de yer alacak.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) 22 Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortaklarından Chris Larsen’a 1,2 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın 8 yıl boyunca yaptığı XRP satışlarının, XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiası ile yasadışı olduğunu öne sürdü. Ripple ise 8 yıl boyunca yapılmış olan satışlara yönelik açılan bu davada “kötü niyet” olduğunu ileri sürdü. Zira Ripple, XRP’nin de Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi menkul kıymet olmadığını ifade etti.

  SEC’nin Hamlesine Ripple’dan Karşılık

  SEC ise Ripple’ın, kuruluş döneminde aldığı yasal tavsiyelerde durumun farkında olduğunu öne sürdü. Ardından taraflar kendi argümanlarını sunmaya devam etti. Bunun neticesinde SEC elini güçlendirmek için Ripple’a karşı 2 yeni ismi Mayıs ayı başlarında davaya çağırdı. SEC’nin davaya dahil ettiği 2 ismin 40 yılı aşkın tecrübesi bulunuyor. Ripple da SEC’nin bu hamlesinden geri kalmayarak, bir yeni ismi davaya çağırdı. Ripple CEO’su Brad Garlinhouse’un avukatlarının arasına Nicole Tatz de katıldı. Tatz’in ekibe katıldığı, mahkemeye sunulan belgede belirtildi.

  Avukat Nicole Tatz Kimdir?

  Nicole Tatz, artık Ripple CEO’sunu davada temsil edecek. Tatz lisans derecesini Gergetown Üniversitesi’nden 2010 yılında, hukuk derecesini de 2016 yılında aldı. Ardından Tatz stajını Columbia bölgesinde, genel yetkili mahkemelerin en yetkilisi olan superior mahkemede, Yargıç Florence Pan’in yanında yaptı. Tatz fakülteye gitmeden önce ise Senato’da İçtüzük ve İdari İşler Komisyonu’nda muhabirlik yaptı. Ripple CEO’sunu davada temsil edecek olan Tatz, 2017’den bu yana Cleary Gottlieb isimli hukuk firmasında çalışıyor.

  Ripple’ın Hamlesine Gelen Tepkiler

  Ripple’ın avukat ekibine yeni bir ismi dahil etmiş olması çeşitli yorumların gündeme gelmesine neden oldu. Bazı isimler, Ripple’ın bu hamlesi ile davanın uzayacağına hazırlık yaptığını ve bu nedenle bu hamlenin olumlu olmayacağını düşünüyor. Bir diğer kesim ise Tatz’in önceki davalarda sağladığı uzlaşmalardan yola çıkarak, bu hamlenin Ripple geleceği için olumlu olabileceğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle