Kripto Para

Ripple Davasında son dakika: Eski SEC başkanından açıklamalar

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Eski SEC Başkanı Mary Jo White, bu davada Ripple şirketini haklı görüyor…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple ve üst düzey iki yöneticisi aleyhinde açılan davanın yankıları sürüyor. Gündemden düşmeyen bu davada SEC ile Ripple arasında görülmesi planlanan davanın ilk duruşması 22 Şubat Pazartesi (bugün) görülecek

  Kripto para dünyasının kilitlendiği bu ön duruşmada sırasında taraflar ve avukatları dava sürecinde ilk defa hakim karşısına çıkacak. Eski New York York Güney Bölge Savcısı ve SEC’nin eski liderlerinden olan Mary Jo White, kripto para basınına önemli açıklamalarda bulundu. SEC’in Ripple aleyhinde açtığı davada tamamen hatalı olduğunu söyleyen White, “Allayıp pullamaya gerek yok. Yasal açıdan ve gerçeklere göre, tamamen hatalılar.” dedi.

  “SEC Dava Açmakta Hata Yaptı”

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eski başkanı olmasına rağmen White, mevcut koşullarda Ripple şirketinin avukatlığını üstleniyor. White, Ripple şirketini SEC’e karşı savunacak avukatlar arasında da bulunuyor. Bu yüzden pek çok kripto para yatırımcısı, bu davanın seyrinde Ripple lehine gelişmeler yaşanabileceğini düşünerek XRP yatırımı yapıyor.

  White ayrıca SEC’den ayrılmadan sadece birkaç gün önce Ripple’ın dava edilmesi kararını aldığı için meslektaşı Jay Clayton’ı da şu sözlerle eleştirdi: “Eski bir ABD savcısı ve SEC başkanı olarak çözüme kavuşmasının bu kadar uzun süreceği açık olduğunda o davayı açmamanız gerektiğini bilirsiniz. Bu adımı attıktan sonra kapıdan çıkıp gidemezsiniz.”

  “Tamamen Keyfi Bir Dava”

  SEC’in Ripple aleyhinde açtığı davanın tamamen keyfi bir dava olduğunu söyleyen White, Ethereum hakkında da çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Eski SEC başkanı, SEC’in yakın zaman önce popüler kripto para olan Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını açıkladığına vurgu yaptı.

  White, SEC’nin davası nedeniyle 15 milyar dolarlık bir piyasa değeri kaybı olduğunu ve esas olarak SEC’nin korumakla yükümlü olduğu yatırımcıların bu sebeple zarar yaşadığına dikkat çekti. Öte yandan Ripple şirketinin avukatlığını üstlenen White, Ekim ayında mahkemeden bir özet karar çıkabileceğini düşünüyor.

  Dava Bugün Görülecek

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple şirketi arasında geçen davanın ilk duruşması bugün görülecek. İlk duruşmada nihayi bir sonuç beklenmese de gidişatın nasıl olacağını belirleyecek. O yüzden bugün kripto para topluluğu ve özellikle XRP yatırımcıları için çok önemli bir gün. 

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucularından Chris Larsen, SEC tarafından yaklaşık 1,3 milyar dolarlık usülsüzlük ile suçlanmakta. New York Güney Bölge Mahkemesi tarafından yürütülen dava 22 Şubat günü yani bugün gerçekleştirilecek. Ripple Dava sonucunu görmek için şuraya tıklayın.

  Ripple fiyatı SEC davasının duyulması ile birlikte çok ciddi bir düşüş yaşamaştı. Güncel verilere göre 1 Ripple (XRP) fiyatı %ripple+usd% Dolar. Ayrıca Türk Lirası cinsinden güncel olarak 1 Ripple (XRP) fiyatı %ripple+try% TL. Son 24 saatte %ripple+yuzde%

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle