Kripto Para

SEC kripto dünyasında çıkar çatışması mı yaşıyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a yönelik bir dava açtı ve dava süreci devam ediyor. Taraflar için sancılı şekilde geçen dava süreci ile ilgili bu kez ortaya “çıkar” iddiaları atıldı. İddialara göre SEC’den bazı önemli isimlerin Ethereum (ETH) ekosistemi ile bağlantıları bulunuyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a yönelik bir dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve Ripple da buna karşı çıktı. O günden bu yana devam eden davada iki taraf da argümanlarını sundu ve sunmaya da devam ediyor. Ancak dava süreci devam ederken, bu kez de ortaya farklı yönlerden iddialar gelmeye başladı. Kripto para topluluklarından birçok kişi, kripto para birimleri ve bazı devlet kurumu çalışanlarının içerisinde bulunduğu bazı çıkar çatışmalarının olduğunu düşünüyor.

  SEC’ye Karşı Dava Açılacak

  Kripto para toplulukları içinde bir “çıkar çatışması” olduğunu düşünenler arasında özellikle de XRP topluluğunun birçok üyesi, SEC’den bazı önemli isimleri Ethereum (ETH) ekosistemi ile bağlantıları olduğunu düşünüyor. Gündeme gelen bu “çıkar çatışması” iddialarının ardından Oversight Whistlevlowers & Research, SEC’ye karşı dava açacağını ve SEC’yi Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’na (FOIA) uymaya zorlayacağını açıkladı.

  Raporda Yer Verilen Kritik İddialar

  Konuyla ilgili olarak paylaşılan raporda SEC’nin eski Kurumsal Finansman Bölümü Direktörü William Hinman’ın ismi dikkat çekiyor. Zira Hinman, daha önce Simpson Tacher & Bartlett LLP’nin ortağıydı. Gelen açıklamalarda, Hinman’ın SEC’de görev aldığı dönemde Simpson Tacher & Bartlett LLP üzerinden milyonlarca dolar almaya devam ettiği iddia edildi. Konuya ilişkin olarak raporda şu ifadeler yer aldı:

  “Simspon Tacher, Enterprise Ethereum kullanımını yönlendirmeyi amaçlayan bir endüstri kuruluşu olan Ethereum Allince kuruluşunun bir üyesidir. SEC yetkilisi olarak resmi sıfatıyla Haziran 2018’de yaptı bir konuşmada Hinman, Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını ilan etti. Açıklamasından sonra Ethereum’un değeri önemli ölçülerde arttı.”

  Raporda SEC Eski Başkanının da Adı Geçiyor

  Ayrıca söz konusu raporda, SEC’nin Gary Gensler’dan önceki başkanı olan Jay Clayton’ın da ismi geçiyor. Raporda Clayton’ın da dahil olduğu bir çıkar çatışması iddiaları yer alıyor ve şu ifadeler bulunuyor:

  “SEC’den ayrıldıktan kısa bir süre sonra Clayton sadece Bitcoin ve Ethereum’a odaklanan bir kripto para hedge fonu olan One River Asset Management’a katıldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle