Kripto Para

Kripto tartışmalarına Ali Babacan da katıldı

  Türkiye’de bir süredir gündemde olan ve bir tartışma konusuna dönüşen kripto para kanun tasarısı, bu kez de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın gündemine geldi. Tartışmalara katılan Ali Babacan, konuya ilişkin olarak Twitter üzerinden çeşitli açıklamalarda bulundu.

  Kripto para piyasaları gün geçtikçe daha popüler bir hal almaya devam ederken, ülkelerden de bu alana yönelik çalışma adımları atılmaya devam ediyor. Dünyanın birçok noktasında örneği görülen bu adımlara bir yenisinin de Türkiye’den gelmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sunacağı kripto para kanun tasarısı gündeme gelmeye devam ederken, konuyla ilgili tartışmalar da büyümeye devam ediyor. Daha önce İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun dahil olduğu tartışmalara, bu kez de DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan dahil oldu.

  Ali Babacan’ın Açıklamaları

  Ali Babacan, bir süredir Türkiye’nin gündeminde olan kripto para kanun tasarısı ile ilgili olarak Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile fikirlerini dile getirdi. Ali Babacan, açıklamalarında kripto para mevzuatındaki yasağa karşı çıktı ve paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para mevzuatında yasaklardan bahsedilmesi ülkemizi çağın gerisine götürür. Yapılması gereken borsaların denetlenerek güven oluşturulmasıdır. Biz, takipçi değil öncü ülkelerden olmalıyız. Dünyayla uyumu yakalamak ve yenilikçiliğin önünü açmak üzere #YarınaAtılım diyoruz.”

  Tartışmalı Tasarı Meclis Gündeminde

  Son günlerde ülkemizde kripto para kanun tasarısı ile ilgili tartışmalar gündeme gelmeye devam ediyor. Zira kripto para düzenlemesine ilişkin oluşturulduğu iddia edilen taslak metnindeki bazı maddelerin sızdırılması, yasaklayıcı maddeler içermesinden dolayı bu tartışmaları alevlendirdi. Taslak metninde yasaklayıcı maddelerin yer aldığı iddiaları, tasarının yoğun eleştirilere maruz kalmasına neden oldu ancak tasarı ile ilgili henüz net bir gelişme bulunmuyor. Şimdilerde Meclis gündeminde olan tasarının, yakın bir tarihte açıklanması bekleniyor.

  Türkiye’de Kripto Para Kanun Tasarısı Tartışmaları

  Türkiye kripto para kanun tasarısına odaklanmış durumda iken politika yapıcılar da bu konuyla ilgili fikirlerini belirtmeye devam ediyor. Ali Babacan’ın fikirlerini belirtmesinden bir gün önce de İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Ağıralioğlu da açıklamalarında, Türkiye’nin kripto para konusunda başat aktör olması ve yurtdışından yatırımcı çekebilecek adımlar atması gerektiğini ifade etmişti. Ağıralioğlu ayrıca vergi konusunda da “makul” bir belirlemenin gerektiğini dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle