BTC balinalarının sayısında büyük düşüş

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) önceki rekorunu tazelemek için yükseliş hareketine devam ediyor. Blok zincir verileri, bu süreç içinde Bitcoin balina sayısında ciddi oranda bir azalış yaşandığını ortaya koydu…

  Bitcoin fiyatında yatırımcılar ve piyasa yeni fiyat rekoruna kilitlenmiş durumdayken Bitcoin balina sayısındaki düşüş dikkatlerden kaçmadı. Kripto para dünyasının ünlü analistlerinden Lex Moskovski, son paylaşımında veri analiz şirketi Glassnode raporuna değindi. Glassnode verileri Bitcoin balina sayısındaki azalışı gözler önüne serdi.

  Kripto para dünyasının önde gelen veri analiz şirketinin dikkat çektiği konuya göre binden fazla Bitcoin sahibi olan cüzdan sayısında hızlı bir azalma meydana geldi. Analiste göre bu azalmalar özellikle Bitcoin fiyatında 48 bin doların görülmesinin ardından hız kazandı. Güncel verilere bakıldığında cüzdanında bin Bitcoin’den fazla varlık bulunduran balinaların sayısı, Bitcoin fiyatında 20 bin dolarlı seviyelerdekiyle eşit hale geldi.

  Bitcoin Balina Sayısı Neden Azalıyor?

  Ünlü analist Moskovski’ye göre Bitcoin balina sayısındaki düşüşün 3 temel sebebi bulunuyor. Bunların başında bazı protokollerin gerektirdiği şekilde büyük adreslerin bölünmesi olarak öne çıkıyor. Balina sayısının azalmasına sebep olan bir diğer durum da bazı adreslerin 1000 Bitcoin sayısının altına düşmesi olarak açıklanıyor. Popüler analiste göre son sebep ise Bitcoin balinalarının artık almaktan çok satış pozisyonuna geçmiş olmaları şeklinde gösteriliyor.

  Bitcoin balina sayısı fiyatın 20 bin dolarda olduğu dönemlere kadar gerilemiş olmasına rağmen BTC fiyatına olumsuz bir etkisinin olmaması da dikkat çekti. Bitcoin fiyatında yaşanan düzeltmenin Bitcoin balinalarının satışlarından kaynaklandığı düşünülürse, piyasada güçlü bir alım iştahı olduğu tespit ediliyor. Uzmanlar, Bitcoin balinalarının satmış olduğu Bitcoinlerin perakende yatırımcı tarafından hızlı bir şekilde satın alındığına dikkat çekiyor.

  Bitcoin Fiyatı Yükselmeye Devam Edecek Mi?

  Lider kripto para biriminin yeni fiyat rekorları kovaladığı görülüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesine günden güne yaklaşmayı sürdüren BTC fiyatında yükselişin devam edeceği düşünülüyor. Kripto para uzmanları Bitcoinlerini 48 bin dolar seviyesinden satan balinalardan sonra piyasada yüksek seviyeler için yüksek bir likidite kaynağı oluştuğunu hatırlatıyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle