Kripto Para

SEC Ripple çatışması büyüyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple şirketi arasındaki davada sular durulmuyor. SEC Ripple şirketinin 4 mart günü mahkemeye sunduğu iddialara yanıt verdi. Regülatör şirketin iddialarının geçersiz olduğunu belirtti.

  SEC XRP’nin üreticisi olan Ripple şirketine 2020 yılının sonunda yasa dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiği gerekçesi ile dava açmıştı. İlk duruşması gerçekleşen davada Ripple şirketi ve SEC yetkilileri konu ile ilgili belge ve iddialarını mahkemeye sunmaya devam ediyor. Ripple’ın son iddialarının ardından dün SEC’ten yanıt geldi.

  Ripple’ın şirketi SEC’nin kendini hakkında ortaya attığı iddialara yönelik 4 mart günü mahkemeye savunmasını sunmuş ve davanın reddini talep etmişti. SEC tarafından dün iddialara yeni yanıt geldi. ABD regülatörü XRP’nin menkul kıymet olduğu ve Ripple’ın yasa dışı menkul kıymet satışı yaptığı konusundaki iddialarında ısrarcı tavrını sürdürüyor. Şirkete verilen yanıtta iddiaların hukuken geçerliliği olmadığı belirtildi.

  Ripple’ın argümanları geçersiz, kendi sorumluluklarından kaçıyor

  Ripple 4 mart günü mahkemeye sunduğu savunmada SEC’nin daha önce XRP’nin menkul kıymet olduğunu belirtmediğini açıklamıştı. Şirket regülatörün daha önce açıklama yapmamasından kaynaklı menkul kıymet satışı yaptığı iddialarını reddediyor. 

  Ripple yönetimi mahkemeye sunduğu açıklamalar ile SEC’nin önceki yıllarda bulunduğu faaliyetler ile ilgili açıklamalarda bulundu. SEC’nin borsalarında XRP’yi listelemeyi düşünen yöneticilerle birkaç yıl önce bir araya geldiğinin ancak XRP’nin menkul kıymet olduğunu belirtmediğini iddia ediyor. Ripple yöneticileri SEC’i XRP konusunda borsa yöneticilerini uyarmamış olmakla suçladı.

  Şirketin sunduğu iddialara dün resmi olarak yanıt veren SEC ise, Ripple’ın iddialarının hukuken geçerliliği olmadığını belirtti. Şirketin kendi sorumluluklarından kaçmak için yersiz iddialarda bulunduğunu belirten regülatör iddialarında ısrarcı bir tavır içinde.

  SEC yatırımcı güvenliğine dikkat çekti

  SEC yetkilileri yaptıkları açıklama ile Ripple’ın kendi sorumluluklarını yerine getirmekten kaçtığını belirtti. Yetkiler regülatörün özel sektör temsilcilerinin uyarmak gibi bir yükümlülüğü bulunmadığını belirtti. Ripple şirketinin SEC’nin ABD’deki finansal yenilikleri engellediği iddialarına da yanıt veren SEC, yatırımcı güvenliğinin finansal yeniliklerden daha önemli olduğunu belirtti. Regülatör finansal yenilikler için yatırımcı güvenliğinin tehlikeye atılamayacağını açıkladı.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle