SEC bu yıl Bitcoin ETF başvurularını onaylayabilir

  Kripto para piyasasının en önemli gündemler arasında yer alan Bitcoin ETF’si ile ilgili bu sene ABD’de olumlu bir hava esmeye başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu uzun zamandır çeşitli sebeplerden kaynaklı Bitcoin ETF başvurularını reddediyordu. Bu sene ise ABD’de durumun değişmesi bekleniyor.

  2020 yılının mart ayından bu yana lider kripto para birimi Bitcoin inanılmaz bir performans sergiliyor. Global piyasalarda yaşanan gelişmelerin de etkisi ile çok yüksek fiyat artışları yaşayan Bitcoin’in yatırımcı sayısı da çok yükseldi. Bireysel ve kurumsal yatırımcı sayısı her geçen gün artan Bitcoin ile ilgili hala endişeleri olan ve doğrudan yatırım yapmak istemeyen kullanıcılar da var. Bu kullanıcılar için ise Bitcoin ETF’si çözüm niteliği taşıyor. Bitcoin ETF’si yatırım seçeneği sunuyor ve riskleri düşürüyor. Bununla beraber kripto para sektörünün en çok ilgi gördüğü ülke olan ABD’de Bitcoin ETF’si yok.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, önceki yıllarda birçok şirketin Bitcoin ETF’si başvurusunu reddetti. Regülatör dijital varlıklara olan mesafeli duruşu ve çeşitli politikalardan kaynaklı Bitcoin ETF'sine sıcak bakmıyordu. Bununla beraber bu sene durumun değiştiği düşünülüyor.

  SEC başkanının değişmesi Bitcoin ETF’si için olumlu hava yarattı

  ABD’de Bitcoin ETF’leri bugüne kadar reddedilmekle beraber son dönemlerde konu ile ilgili iyimser bir hava esmeye başladı. SEC ilk olarak VanEck’in ardından da Wisdom Tree’nin Bitcoin ETF’si başvurularını incelemeye başladığını açıkladı. Bu incelemelerin sonunda ise ABD’de Bitcoin ETF’sinin onaylanacağına dair yaygın bir kanı var. Bu iyimserliğin en önemli nedeni ise SEC başkanının değişmesi.

  Bu sene SEC başkanlığı görevine Gary Gensler getirildi. Gary Gensler’in kripto para piyasasına yakın isimlerden biri olduğu biliniyor. Bu nedenle de Bitcoin ETF’sini desteklemesi bekleniyor.

  Brezilya ve Kanada Bitcoin ETF’sini onaylamıştı

  ABD’de Bitcoin ETF’si ile ilgili olumlu hava esmesinin bir başka nedeni ise Brezilya ve Kanada gibi ülkelerde Bitcoin ETF’sinin onaylanması ve kripto alanına yönelik ılımlı politikaların uygulanıyor olması. ABD kripto alanında bu ülkelerin gerisinde kalmamak için Bitcoin ETF’sine onay verebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle