Kripto Para

SEC Ethereum ETF’ini ne zaman onaylayacak?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ekim ayında 2 vadeli Bitcoin ETF’ine onay verdi ve kripto para piyasalarında bu onaylamalar büyük bir heyecan yarattı. Gelen Bitcoin ETF onayları sonrasında gözler, olası bir Ethereum (ETH) ETF onayına çevrildi. Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart da olası Ethereum ETF aşamalarını değerlendirdi.

  Kripto para piyasalarında 2021 yılında kurumsal şirketlerin rüzgarı esti. MicroStrategy şirketinin açtığı kurumsal kripto yatırım tüneline giren birçok şirket, yaptıkları kripto para yatırımları ile sektöre çok ciddi ölçülerde sermaye girmesini sağladı. Ancak buna rağmen birçok kurumsal şirketin, doğrudan bir kripto paraya yatırım yapmaktan çekindiği ve ABD’de bir kripto para odaklı ETF’e onay gelmesini beklediği biliniyordu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ekim ayında 2 vadeli Bitcoin (BTC) ETF’ine onay vererek bu beklentilerin bir kısmını karşıladı.

  SEC’nin ETF Başvurularına Karşı Tavrı

  SEC’nin 2 vadeli Bitcoin ETF’ine onay vermesi, birçok kurumsal şirketin daha dolaylı da olsa kripto para sektörüne adım atmasını sağladı. Ancak SEC’nin, vadeli ETF’lere sıcak bakarken spot Bitcoin ETF’lerine sıcak bakmadığı biliniyor. Zira ilk ETF başvurusundan 4 yıl sonra vadeli BTC ETF’ine onay veren SEC, benzer şekilde gelen spor BTC ETF’lerini reddetmeye devam ediyor. Bitcoin ETF başvuruları konusunda çizgisini netleştiren SEC’nin, Ethereum (ETH) ETF başvuruları için nasıl bir yol izleyeceği ise merak ediliyor.

  James Seyffart’ın İddiaları

  Bloomberg Intelligence analisti James Seyffart, SEC’nin ETF başvuruları konusunda izlediği tavrı değerlendirdi ve SEC’nin, ilk Ethereum Vadeli İşlemler ETF’ine 2022 yılının ilk çeyreğinde onay verebileceğini iddia etti. Öte yandan Seyffart, piyasalarda Spot Bitcoin ETF’ine yönelik artan talep karşısında, bu konuda çekimser olan SEC’nin, regülasyonlar ile ilgili endişelerden dolayı bu konuyu da 2022 yılının sonlarına ertelediğini iddia etti.

  SEC’den Ethereum Vadeli İşlemler ETF’ine Onay Gelir Mi?

  SEC’nin, Spot Bitcoin ETF reddi sonrasında bazı firmalar spot başvurularını geri çekerek vadeli Bitcoin ETF’ine döndü. Öte yandan Money Tree ve Galaxy Digital gibi firmalar gibi bazı firmalar da Ethereum Vadeli İşlemler ETF başvurusunda bulundu. FTX borsasının kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, SEC’nin bir Ethereum Vadeli İşlemler ETF’ini onaylamasının sürpriz olmayacağını dile getirdi. Ünlü CEO açıklamasında “Yakın zamanda Ethereum Vadeli İşlemler ETF’i onayı gelir mi, bilmiyorum. Ancak buna onay gelirse şaşırtıcı bir gelişme olmaz” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle