BTC halving’e sayılı günler kala satış baskısı arttı

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni haftaya negatif sinyallerle başladı. BTC fiyatının 70 bin dolar desteğinin altına gerilemesi, altcoinlerdeki satış baskısını arttırdı.

  Bitcoin fiyatındaki hareketlilik, kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip ediliyor. Yeni ay ve yeni haftanın ilk gününde BTC performansı hayal kırıklığı yarattı. Bir süredir 70 bin dolar seviyesinin üzerinde konsolide olan BTC’de kritik destek seviyesi korunmaya çalışılıyor.

  Bitcoin’de gece saatlerinde yüzde 3’ü bulan satışlar kripto para yatırımcılarını tedirgin etti. BTC’deki satış baskısı, en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH) fiyatını da olumsuz etkiledi. ETH fiyatının 3 bin 500 dolar seviyesindeki desteğe temas etmesi, satışların hızlanabileceğini gösterdi.

  Halving Öncesi Belirsizlik Yaşanıyor

  Mart ayının kapanışını pozitif yapan BTC’de halving (blok ödülü yarılanması) için sayılı gün kaldı. Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen BTC halving olayıyla birlikte kripto para piyasasının yukarı yönlü hareketlenmesi bekleniyor. Ancak aylık kapanışı 71 bin 280 dolar civarında yapan BTC’de satışların ağırlık kazanmasının ardından 69 bin dolar seviyesine kadar gerileme yaşandı.

  BTC ve altcoin piyasasında belirsizlik yaşanmasına rağmen, popüler analistler “halving ayı” dedikleri nisanda pozitif hareketlilik bekliyor. Bazı uzmanlar ise halving olayına kadar BTC’de küçük çaplı bir düzeltme olabileceği konusunda yatırımcılara uyarılarda bulundu. Blok ödülü yarılanmasının ardından BTC’nin talep patlaması yaşayabileceği, bunun da yeni rekor seviyeleri gündeme getireceği düşünülüyor.

  BTC Fiyatında Yükseliş Gelecek Mi?

  BTC halving olayına sayılı günler kala yatırımcıların piyasa manipülasyonlarına karşı dikkatli olması gerektiği belirtildi. Analistler, kâr satışı yapan büyük oyuncuların hamlesiyle volatilitenin artabileceğine dikkat çekiyor. Bu süreçte madencilerin satış yapma eğilimine karşın BTC balinalarının her düşüşte alım yapacağı bir senaryo ile karşılaşılması mümkün görünüyor.

  Analistlere göre 70 bin dolar seviyesinin altına sarkan BTC için kritik iki destek seviyesine dikkat edilmesi gerekiyor. Bunlardan ilki 68 bin 500 dolar civarındayken ikincisi 67 bin 400 dolar olarak vurgulandı. Eğer BTC’de büyük bir düzeltme yaşanır ve her iki destekten dönüş olmazsa fiyatın 64 bin dolara kadar düşme olasılığı bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle