Kripto Para

Afganistan’da kripto para borsaları kapatıldı!

  Taliban’ın yönetime geçtiği Afganistan’da kripto para borsalarına geçit verilmedi! Güvenlik güçlerinde Herat eyaletinde geçtiğimiz hafta en az 16 kripto para borsasının kapatıldığı bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

  Kripto para borsalarının çilesi bitmiyor! Taliban’ın yönetimi ele aldığı Afganistan’ın Herat eyaletinde geçtiğimiz hafta 16 kripto para borsası güvenlik güçlerince kapatıldı. Yine Herat eyaletinde yaklaşık 3 ay önce kripto ticaretine yasak getirilmişti. Getirilen yasağın ardından harekete geçen güvenlik güçleri, kripto para borsalarını kapatarak tüm borsacıları tutukladı.

  “İşe Karışan Tüm Borsacılar Tutuklandı”

  Afganistan’ın Herat eyaletinde yaklaşık 3 ay önce kripto ticaretine yasak getirilmiş, Afganistan Merkez Bankası kripto para ticaretini dolandırıcılık ile özdeşleştirerek resmen savaş açmıştı. Herat eyaletinde güvenlik güçleri yasak sonrası ilk kez harekete geçerek geçtiğimiz hafta 16 kripto para borsasını kapattı.

  Yapılan açıklamada korkutucu detay ise borsaların kapatılmakla kalmayıp aynı zamanda borsacıların da tutuklanması oldu. Yapılan açıklamada, “Afganistan Merkez Bankası bir mektupta dijital para ticaretinin pek çok soruna yol açtığını ve insanları dolandırdığını, bu nedenle kapatılmaları gerektiğini belirtti. Herat polisinin suçla mücadele birimi başkanı Sayed Shah Sa’adat harekete geçti ve işe karışan tüm borsacıları tutukladık ve dükkanları kapattık.” denildi.

  “Kullanmamak En İyisi”

  Kripto para ticaretinin dolandırıcılıkla özdeşleştirildiği ülkede güvenlik güçlerinde yapılan operasyon sonrası açıklamalarda, Afganistan halkının bu teknolojiye aşina olmadığının altı çizilirken, bu nedenle kullanmamanın en iyisi olduğu vurgulandı! Herat Para Değiştiriciler Birliğince yapılan açıklamada kullanılan, “Dijital para hesapları ülke dışında ve şirketlerden satın alınıyor. İnsanlarımız buna aşina değil, bu yüzden kullanmamak en iyisidir.” ifadeleri kullanılarak ilerleyen sürece yönelik tüm kapılar kapatıldı.

  “Varlıklar Afganistan’ı Terk Eder”

  Afganistan’a ilişkin forex ve kripto para birimleriyle yapılan işlemlere dair belirli bir veri bulunmazken, yerel halktan da alınan karara destek çıkması kripto topluluğunu şaşırttı. Ariana News’e konuşan Shahram isimli bir Herat’lı, “Dijital para Afganistan’da kullanılmayan yeni bir fenomen, bu nedenle süreç hükümet tarafından izlenmelidir. Böylece dolandırıcılık olmaz ve insanlar daha iyi yatırımlar yapabilir. Aksi taktirde varlıklar Afganistan’ı terk eder.” ifadelerini kullanarak kripto para birimlerine olası yasaklayıcı karara destek verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle