Kripto Para

Ve başlıyor! İşte Cardano Vasil hard fork detayları

  Cardano topluluğunun merakla beklediği Vasil hard fork güncellemesinde sonunda start veriliyor! Blockchain ağında yaşanacak temel değişiklikler nedeniyle Cardano için olumlu bir şekilde takip edilen Vasil hard fork bugün gerçekleşiyor.

  Cardano ağında beklenen Vasil hard fork için geri sayım bitti ve sonunda gerçekleşecek gün geldi çattı! Temmuz ayından bugüne test sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle ertelenen güncellemede teknik sorunların tamamı çözüme kavuşarak sonunda beklenen gün geldi. Cardano (ADA) geliştiricisi Charles Hoskinson’un da dikkat çektiği güncelleme ile ilgili söylediği önemli detaylar topluluk üyelerince yakından izleniyor.

  Vasil Hard Fork İçin 3 Önemli Kriter Tamam!

  IOHK tarafından paylaşılan bilgiye göre Cardano ağında Vasil hard fork’u tetikleyecek 3 önemli kriter tamamlandı. ADA likiditesinin %85’ini elinde tutan 13 kripto para borsası mevcut ağın güncel sürümünü kullanmaya başlarken, en büyük merkeziyetsiz uygulama (DAPP) ve stake havuzu operatörleri 1.35.3 node’unu devreye aldı.

  Kurucu Hoskinson topluluğa güncelleme için yapmaları gereken önemli bir not paylaştı. Topluluğa seslenen önemli hata düzeltmeleri olan cüzdanın en son sürümü olan Daedalus 5’e geçmelerini tavsiye ederek hatırlatmada bulundu.

  Vasil Hard Fork Sonrası Neler Olacak?

  Cardano ağı güncellemesi ardından kullanıcıların daha düşük işlem ücretleri ile daha yüksek hızda işlem yapabilecekleri biliniyor. Bununla birlikte Hydra yardımı ile Cardano, Katman-2 desteği elde ederek DAPP’lerin ölçeklenebilirliğinde artış kaydetmeyi başaracak.

  Yükseltme ile Cardano, Hydra entegrasyonu kazanacak ve Blockchain ağı dışındaki işlemleri yürütebilecek. Polygon gibi ana ağlarla daha uygun maliyette sunulan bu çözümlere ek olarak ağın merkezsiz hale geleceği ve gecikmelerin azalacağı söyleniyor.

  Daha Güvenli Bir Blockchain Mümkün Mü?

  Vasil hard fork ile ilgili merak edilen bir diğer önemli detay da Blockchain güvenliği konusunda gerçekleşiyor. Kurucu Hoskinson ve uzmanlar, yeni güncelleme ile daha güvenli Blockchain ağına olanak tanınacağını söylüyorlar.

  Mevcut Blockchain ağında cüzdan kullanıcıları, DAPP’ler ile etkileşimde işlem ücretinin %150’si kadar teminat yatırmak durumunda idi. Doğrulama başarısız olduğunda verilen teminatların kaybedilme riski kullanıcıları bekliyordu. Vasil hard fork sonrasında ise bu sorun ortadan kalkacak ve doğrulama başarısız olması halinde teminat cüzdan adresine aktarılabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle