Kripto Para

SEC yine bir spot BTC ETF’i için ret kararı verdi!

  Eylül ayında bazı Bitcoin (BTC) vadeli işlem ETF başvurularına onay veren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bu kez de Kryptoin şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Kryptoin şirketi, 2019 yılında da bir BTC ETF başvurusunda bulunmuş ancak o zaman da onay alamamıştı.

  2021 yılında özellikle kurumsal yatırımcılar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin (BTC) ETF başvurusuna onay vermesini bekliyordu. Doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmaktan kaçınan kurumsalların dört gözle beklediği açıklama daha sonra Eylül ayında geldi. Söz konusu dönemde SEC, peş peşe 2 BTC vadeli işlem ETF başvurusuna da onay verdi. Bu gelişme ile birlikte o dönemde piyasalarda hızla yukarı yönlü bir hareketlilik yaşandı ve birçok şirket, SEC’ye BTC ETF’i için başvuruda bulunmaya devam etti.

  SEC Bir Kez Daha Spot BTC ETF Başvurusunu Reddetti

  SEC, bu kez de yatırım şirketi Kryptoin şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Düzenleyici kurum, Kryptoin şirketinin söz konusu başvurusunu Nisan ayında incelemeye almıştı ve o tarihten bu yana başvuru SEC’nin masasında inceleniyordu. Hatırlanacağı üzere SEC, birkaç hafta önce de VanEck şirketinin spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. SEC bu yöndeki kararlılığından vazgeçmedi ve Kryptoin şirketinin ETF başvurusunu da reddetti. ETF başvurularında SEC’nin toplamda 240 günlü yasal değerlendirme süresi bulunuyor ve SEC, Kryptoin şirketinin başvurusunu son günde reddetti.

  Grayscale, SEC’yi Bu Konuda Eleştirmişti

  Daha önce spot BTC ETF başvuruları hakkında açıklamalarda bulunan SEC Başkanı Gary Gensler, bu ETF türünden yana olmadığını açıkça belli etmişti. Gensler’in spot BTC ETF’lerine sıcak bakmadığı biliniyor ve Gensler, bu konuda başta “manipülasyon endişelerinden” dolayı konuya sıcak bakmadığını ifade ediyor. Ancak öte yandan Grayscale gibi spot BTC ETF’i isteyen şirketler, bir yandan da SEC’ye bu konuda baskı yapmaya devam ediyor. Konuya ilişkin olarak Grayscale şirketi geçtiğimiz haftalarda SEC’ye bir mektup yazmıştı ve SEC’nin ayrımcı olduğunu ve adil olmadığını dile getirmişti.

  SEC’nin Kararı Şaşırtıcı Olmadı

  SEC, bugüne kadar kuruma yapılan tüm spot Bitcoin ETF başvurularını reddetti. Ancak kurum öte yandan vadeli işlem BTC ETF’lerine de onay verdi.  Öte yandan SEC’nin, uzun zamandır spot BTC ETF başvurularına karşı tavrı da bilindiği için, Kryptoin şirketinin ETF başvurusunun reddedilmesi piyasalarda kimseyi şaşırtmadı. Ancak şirketlerin kurduğu baskıların artması durumunda SEC belki bu konuda da fikir değişikliğine girebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle