Kripto Para

SEC iki ETF başvurusunu inceliyor! BTC için dönüm noktası

  Bitcoin fiyatını etkileyebilecek kritik bir sürece girildi. Geçtiğimiz ay WisdomTree’nin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu inceleyen SEC, şimdi de SkyBridge ve Fidelity'nin de Bitcoin ETF başvurularını inceliyor…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para piyasasında geniş bir yankı uyandırabilecek bir sürece girdi. SEC resmi başvurularına göz atıldığında regülasyon kurumunun iki Bitcoin ETF başvurusunu daha incelemeye aldığı görüldü. Geçtiğimiz ay WisdomTree’nin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu değerlendirmeye alan kurum buna iki yeni başvuru daha ekledi. 

  Regülatör kurumun verilerine göre SkyBridge Capital ve Fidelity Investments’ın Bitcoin ETF teklifleri artık resmen incelemeye alındı. Kripto para piyasasında sık sık adından söz ettiren Anthony Scaramucci’nin sahibi olduğu SkyBridge Capital şirketinin ETF başvurusu kabul edilirse New York Borsası’nda işlem görecek.

  SEC, Bitcoin ETF Başvurularını İnceliyor

  ABD merkezli uluslararası finans hizmetleri şirketi Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin ETF başvurusu da kurum yetkililerinin incelemesine girdi. Eğer bu borsa yatırım fonu regülatör tarafından onaylanırsa, CBOE’nin BZX borsasında işlem göreceği öğrenildi. SEC resmi başvurularına eklenen SkyBridge ve Fidelity teklifleri sonrasında, resmi olarak inceleme altında olan ETF başvurusu sayısı 6’ya yçıktı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), söz konusu başvuruların sırasına göre 45 gün içinde şirketlerin tekliflerine cevap vermek durumunda bulunuyor. Ancak yasalara göre SEC’in bu süreyi 240 güne kadar uzatma yetkisi de mevcut. Resmi incelemelerin devam ettiği Bitcoin ETF başvurularını yapan finansal kuruluşlar arasında VanEck, Kryptoin, WisdomTree ve Valkyrie gibi ünlü şirketler bulunuyor. 

  SEC’in Bitcoin ETF Başvurusunu Onaylama İhtimali

  Kripto para sektörü tarafından da merakla takip edilen Bitcoin ETF başvuruları konusunda SEC henüz hiçbir teklife onay vermedi. Fakat kripto para ve finans uzmanları, SEC’den bu sene olumlu karar çıkma olasılığını geçtiğimiz yıllara göre daha yüksek ihtimalli görüyor. Kanada Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ise birkaç Bitcoin ETF başvurusunu onaylaması ile sektörde dikkat çekmişti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle