Uzun vadeli BTC yatırımcıları birikim yapıyor!

  Kripto para piyasaları Bitcoin (BTC) öncülüğünde öngörülemez sinyaller vermeye devam ediyor. Piyasaların geleceğine dair tartışma ve tahminler devam ederken, Glassnode uzun vadeli BTC yatırımcılarının makro birikim davranışlarında değişiklik olduğunu fark etti. Uzun vadeli yatırımcılar çok güçlü birikim sinyalleri veriyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Nisan ayında 64 bin 890 dolar ile tüm zamanların zirvesini gördü. Bu aşamadan sonra yükseliş umutlarını ve beklentilerini artıran BTC, beklenenin tersine hareket etti ve Mayıs ayında 30 bin dolara kadar geriledi. Haziran ayını da genel itibariyle bu fiyat seviyelerinde geçiren BTC, Temmuz ayında da henüz 35 bin dolar sınırını kırabilmiş değil. Ancak yine de BTC için çift yönlü fiyat tahminleri geliyor. Glassnode verileri ise uzun vadeli BTC yatırımcılarının güçlü birikim sinyalleri verdiğini ortaya koyuyor.

  Canlılık Göstergesi Nedir?

  Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala yaklaşık %50 aşağılarda hareket ediyor. Ancak Glassnode verileri, uzun vadeli yatırımcıların buna rağmen Bitcoin’den vazgeçmediğini gösteriyor. Glassnode’un Canlılık (Liveliness) göstergesi, BTC piyasasındaki uzun vadeli yatırımcıların makro birikim davranışlarında değişiklik tespit etti.

  Söz konusu Canlılık göstergesi, “coin days destroyed” (CDD – yok edilen coin günleri) toplamının, “coin days created” (CDC – ağın oluşturduğu coin günleri) toplamına olan oranlamasıdır. Söz konusu oran 0 ile 1 aralığında değişiklik gösterir. Gösterge 0’ı işaret ediyorsa, bu uykuda olan BTC arzındaki en yüksek oranı, yani yatırımcıların birikim davranışlarını gösterir. Küresel çapta coin günü birikimi, zincir üstü eylemlerde yok edilen coin günlerini geçtiğini gösterir.

  Göstergenin Yüksek Seviyeleri Göstermesi, Düşüş Yaşanacağı Anlamına Gelmiyor

  Buna rağmen, eğer dağıtım yüksek seviyelerde ise bu kesinlikle düşüş yaşanacağı anlamına gelmez. Canlılık göstergesindeki söz konusu oran, Kasım 2020 ve Nisan 2021 döneminde BTC fiyatının artışı ile paralel olarak yükseliş gösterdi. Yani BTC piyasası, birikim eylemlerinin düşük seyrettiği dönemde düşüş eğilimine girmedi.

  BTC’nin bu dönemde düşüş eğilimine girmemiş olmasının nedenleri arasında en büyük pay sahibinin büyük şirket yatırımları olduğu düşünülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle