Kripto Para

SEC kripto düzenlemesi istiyor: Yatırımcılar korunmalı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto para piyasalarında son dönemlerde adı sıkça anılan bir isim haline geldi. Kripto paralara yasal düzenleme konusundaki taleplerinde ısrarcı olan Gensler, bu talebini bir kez daha yineledi. Gensler, yatırımcıların korunması kapsamında kripto para borsalarının düzenlenmesini istedi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’den bu yana kripto para piyasalarında Ripple davası ile anılıyor. Davayı o dönem SEC’in başında bulunan Jay Clayton açmıştı. Ardından Clayton istifa edince yerine Gary Gensler getirildi. Gensler’in kripto paralara aşina ve ılımlı bir isim olmasından dolayı, bu sektöre yaklaşımının da daha olumlu olacağı düşünülüyordu.

  Gary Gensler Kripto Yatırımcıları İçin Tam Koruma İstiyor

  Ripple davası konusunda geri adım atmayan Gensler, bu nedenle bu beklentilerin bir kısmını da aslında zedeledi. Ancak yine de Gensler, kripto paralar konusunda yatırımcıların daha çok korunma altına alınması konusunda ısrarcı olarak, bir yandan da yatırımcıların sempatisini kazanmayı başardı. Gensler’ın bu konuda ısrarcı bir tavrının olduğu zaten biliniyordu ve Gensler, Global Exchanges & FinTech konferansında bu tavrını yineledi.

  Piper Sandler tarafından düzenlenen konferansta konuşan Gensler, kripto para yatırımcılarının korunması için federal bir düzenleyici rejim oluşturulması adına çağrıda bulundu. Gary Gensler konuşmasında konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto varlıklar büyük oranda borsalarda işlem görür ve halkın etrafında yatırımcıları koruması için rejimler olmalıdır. Borsaların kayıtlı oldukları ve düzenlendiği federal bir rejime ihtiyacımız var.”

  Gensler Kongre’ye Dolandırıcılık ve Manipülasyon İçin Çağrıda Bulunmuştu

  Gary Gensler, geçtiğimiz ay da Kongre’ye farklı bir konuda çağrıda bulunmuştu. SEC, söz konusu çağrısında gündemine dolandırıcılık ve manipülasyonu almıştı. Bu konularda Kongre’yi uyaran SEC, kripto para ticaretinin yapıldığı platformlara da bir netlik getirilmesi konusunda Kongre’ye çağrıda bulunmuştu. Global Exchanges & FinTech konferansında federal düzenleyici rejim çağırısında bulunan Gensler, son röportajında da kripto varlıkları, geleneksel finans varlıkları ile aynı kefeye koydu.

  Gensler’in CNBC Röportajında Dile Getirdikleri

  CNBC ile son röportajında Gensler, kripto varlıkların tıpkı emtia ve hisse senetleri gibi aynı korumaya sahip olmaları gerektiğini savundu. Konuya ilişkin olarak Gensler röportajda şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto para yatırımcıları emtia vadeli işlemler ya da hisse senedi piyasalarında sahip oldukları tam korumaya sahip değil(…) Bitcoin ve diğer kripto paralar bu tam korumaya sahip değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle