Yeni SEC başkanı Ripple davasını nasıl etkileyecek?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun 33. başkanı resmi olarak belli oldu. ABD Başkanı Joe Biden tarafından önerilen eski CFTC Başkanı Gary Gensler SEC’nin yeni başkanı ilan edildi. SEC başkanının resmi olarak değişmesi üzerine SEC ile dava sürecinde olan Ripple’ın bu durumdan nasıl etkileneceği ise merak edildi.

  ABD Başkanlığına Joe Biden’in gelmesinden bu yana SEC başkanının değişmesi bekleniyor. Joe Biden ocak ayında eski CFTC Başkanı Gary Gensler’i SEC başkanı olarak aday göstermişti. Bugün toplanan ABD Senatosu Gary Gensler’i yeni SEC başkanı olarak onayladı. SEC’nin 33. başkanı Gary Gensler’in Ripple davasında nasıl bir tavır alacağı ise merak konusu oldu.

  SEC tarafından 2020 yılının sonunda XRP’nin menkul kıymet olduğu ve Ripple’ın menkul kıymet satışı yapması nedeni ile blockchain devi Ripple’a dava açılmıştı. Ripple şirketine açılan bu dava konusunda yeni SEC Başkanı Gary Gensler’in tutum değiştirip değiştirmeyeceği konusu ise tartışma yarattı.

  Gary Gensler kripto paralara karşı iyimser ve temkinli yaklaşıyor

  SEC davası nedeni ile XRP, bu süreçte büyük zarar verdi. SEC başkanının değişeceğinin açıklanması üzerine XRP destekçilerinin Gary Gensler’e davayı geri çekmesi için dilekçe verdiği biliniyor. Gary Gensler’in kripto paralara karşı ılımlı bir tavır içinde olduğu bilinmekle beraber XRP konusunda nasıl bir tavır alacağı ise henüz bilinmiyor.

  Gary Gensler SEC başkanı olmadan önce XRP hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu. XRP’ye uyumsuz menkul kıymet ismini veren Gary Gensler, ICO’ların  menkul kıymet yasalarını ihlal etmiş olabileceğini belirtmişti. Bununla beraber Gensler kripto paralara ılımlı yaklaşsa da aynı zamanda temkinli bir tavrı da var. Gensler kripto paraların finansal sektöre yenilik getirdiğini ancak yatırımcı güvenilirliğini de riske attığını belirtmişti.

  Ripple CEO’su Gary Gensler İle Görüşmek İstemişti

  Gary Gensler’in Ripple davası ile ilgili alacağı tavır henüz belli olmamakla beraber Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse daha önce Gary Gensler ile görüşme yapmak istediğini belirtmişti.  Garlinghouse Gensler’in başkanlığı onaylanmadan önce görüşme yapmakla beraber onaydan sonra yeniden görüşeceklerini açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle