Kripto Para

Dijital Euro gizlilik özelliği ile mi geliyor?

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital Euro hakkında insanların ne düşündüğüne yönelik yaptığı anketin sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Sonuçlara göre anket katılımcıları dijital Euro’dan en çok “gizlilik” bekliyor.

  Kripto para birimlerine duyulan ilgi artış gösterdikçe, ülkeler de dijital paralar konusunda kolları sıvamaya başladı. Bu alanda ilk adımı 2014 yılında Çin attı. Çin’den sonra birçok ülke daha dijital para çalışmalarına başladı ancak bunların birçoğu 2020 yılında başlayan kripto paralara ilgi artışı sonrası gerçekleşti. Çin’in şimdilik lider olduğu dijital para alanında, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) da çalışmaları hız kazandı.

  ECB’nin “Dijital Euro” İçin Ankete Göre Hareket Edecek

  Geçtiğimiz haftalarda Türkiye de dijital para alanındaki çalışmalar adına bir takvim yayınlamıştı. Ekonomik Reform Paketi bünyesinde yayınlanan takvimde, Türkiye’nin dijital para altyapı çalışmalarının 31 Aralık’a kadar tamamlanacağı belirtildi.

  Türkiye’nin de dahil olduğu dijital para alanında, ECB 12 Ekim 2020 tarihinde bir araştırma başlattı. ECB, 12 Ocak 2021 tarihine kadar devam eden araştırma sonuçlarına göre dijital Euro tasarımı için hareket edecek. ECB, dijital Euro çalışma rotasında 8 bin 221 kişinin katıldığı anketi göz önünde bulunduracak.

  Avrupalı Vatandaşların Dijital Euro Beklentileri

  12 Ekim 2020 ile 12 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılan ankete 8 bin 221 kişi katıldı. ECB’nin anketine katılan Avrupa vatandaşları, dijital Euro’dan beklentilerini açıkladı. Anket sonuçlarına göre, Avrupa vatandaşlarının dijital Euro’da öncelik verdiği 3 ana konu şöyle:

  • Katılımcıların %43’ü “gizliliğe”
  • Katılımcıların %18’i “güvenliğe”
  • Katılımcıların %11’i “Euro bölgesi genelinde geçerli olmasına”
  • Katılımcıların %9’u “dijital Euro kullanırken ek ücret olmamasına”

  Önem veriyor.

  Yayınlanan anket sonuçlarının ardından ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta bir açıklamada bulundu. Panetta açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  Dijital Euro Avrupalı vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilirse başarılı olur. Dijital Euro’nun, vatandaşların ankette vurguladığı beklentileri karşılayabilmesi için elimizden geleni yapacağız.”

  Geleneksel Bankacılık ve Uluslararası Ödeme Kolaylığı Beklentileri

  ECB anketinde toplamda 18 soru yer aldı. Ankete katılan katılımcıların üçte ikisi, dijital Euro’nun geleneksel bankacılık ve ödeme sistemlerinde de kullanılabilmesini istiyor. Öte yandan katılımcıların dörtte biri de dijital Euro’nun uluslararası ödemelerde, düşük maliyetler ile kullanılmasını istiyor.

  Anket katılımcılarının %75’i İtalya, Fransa ve Almanya’daki vatandaşlardan oluşuyor. Söz konusu anket, Avrupa Birliği’nin tamamını yansıtmıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle