Lider olma avantajı ETH’ye geçecek – Goldman Sachs

  Bitcoin (BTC), tüm kripto para piyasasının temelini oluşturan kripto para birimi ve piyasanın lideri konumunda. Ancak Goldman Sachs bankasına göre Bitcoin’in bu özelliği, Ethereum’un (ETH) eninde sonunda onu birikim aracı olarak geçmesini engelleyemeyecek.

  ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs, 2021 yılının başlarından bu yana kripto paralar konusunda birkaç kez fikir değişikliğine gitti. İlk zamanlarında kripto para karşıtı olan banka, artık kripto paralara karşı daha ılımlı bir tavır sergiliyor. Goldman Sachs yayınladığı son notunda Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) değindi. Söz konusu raporda, Ethereum’un eninde sonunda Bitcoin’i birikim aracı olarak geçeceği iddiası yer aldı.

  Lider kripto para birimi Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürüldü. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, bu özelliğiyle ve piyasa değeri ile ilk günden bu yana piyasada lider konumda. Ancak bankanın raporuna göre Bitcoin’in ilk olma avantajı, Ethereum’un birikim aracı konusunda kendisini geçmesini engelleyemeyecek. Goldman Sachs’a göre Ethereum bir birikim aracı olarak gerçek kullanım alanlarında Bitcoin’den daha üstün. Bu sebeple banka ETH piyasa hakimiyetinin, BTC piyasa hakimiyetini geride bırakacağını düşünüyor.

  Nouriel Roubini’nin Fikirleri Bankanın Raporu İle Örtüşüyor

  Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Ekonomist Nouriel Roubini de Goldman Sachs’ın bu konudaki raporuna benzer şekilde görüşlerini dile getirmişti. Roubini de finansal varlıkların bir nakit akışına veya temel değerlerini belirleyebilecek bir kullanım alanına sahip olduğunu dile getirmişti. Roubini, bu iki özelliğin de Bitcoin’de olmadığını savunmuştu. Bu açıdan ekonomistin ve bankanın Bitcoin fikirleri birbiri ile örtüşüyor.

  ETH ve BTC’de Saniyede İşlem Sayıları

  Goldman Sachs raporuna göre Ethereum, NFT’ler (non-fungible-token) ve DeFi (merkezsiz finans sektörü) dünyası için tercih edilen bir alım-satım ortamına sahip. Ayrıca rapora göre Ethereum, BTC’ye göre saniyede daha fazla işlem yapma kapasitesine sahip. Raporda konuya ilişkin olarak yer verilen ifadeler şöyle:

  DeFi ve NFT’lerin kripto para evreninde git gide daha yaygın hale gelmesi ile birlikte, bu defa kripto paralar için bir alanda ilk olma avantajı Ethereum’a geçmiş olacak.”

  Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte ETH ağında saniyede işlem sayısı 3 bine çıkarılacak. BTC’de ise saniye başına işlem kapasitesi 7 ile sınırlı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle