Kripto Para

BTC’nin gerçek olduğuna inanmaya başladım – SEC Başkanı

  Kripto paralara yönelik düzenleme çalışmaları istemesiyle tanınan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin (BTC) ile ilgili oldukça olumlu konuştu. Gensler, BTC’nin icadını ve mirasını doğruladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son dönemlerde kripto para sektöründe korkulan bir kurum haline geldi. SEC’nin Ripple’a yönelik davası, bu korkuyu alevlendiren en büyük gelişmelerden biri oldu. Bu nedenle SEC’nin, kripto para sektörüne yönelik katı bir tutumu olduğu düşünülüyordu ve Ripple davasından sonra istifa eden Jay Clayton’ın ardından göreve gelen Gary Gensler’in bu imajı değiştireceği düşünülüyordu. Ancak Gary Gensler beklentileri karşılamadı ve SEC’nin kripto tavrını devam ettirdi.

  Gary Gensler’in daha önce üniversitede kripto paralar ve Blockchain teknolojisi üzerine dersler vermiş olması, onun kriptolara daha ılımlı yaklaşacağının göstergesi olarak görülüyordu. Ancak Gensler, daha çok kripto para piyasalarına yönelik istediği yeni düzenleme çalışmalarıyla adından söz ettirdi. Ancak Gensler’in, 3 Ağustos tarihli konuşmasında Bitcoin (BTC) hakkında yaptığı açıklamalarının ortaya çıkmasıyla birlikte bu imajını daha olumlu anlamda değiştirdi. Gensler’in söz konusu açıklamalarına Bitcoin Magazine ulaştı.

  Gary Gensler’in Açıklamaları

  Açıklamalarında BTC’nin icadını ve mirasını doğrulayan, küresel ekonomiden sorumlu ve MIT Dijital Para Birimi Girişimi Kıdemli Danışmanı Gary Gensler, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Kripto alanında gerçekmiş gibi görünen çok fazla kandırmaca olmasına rağmen, Nakamoto’nun inovasyonunun gerçek olduğuna inanmaya başladım. Ayrıca, finans ve para alanlarında değişimin katalizörü oldu ve olmaya da devam edebilir.

  Gensler’in Açıklamalarının Zamanlaması Manidar

  Gary Gensler, yaklaşık yirmi yıl boyunca Goldman Sachs yatırım bankacısı olarak çalıştı. Ayrıca sektörde eski Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı olarak da tanınan Gensler, söz konusu açıklamalarını Aspen Güvenlik Enstitüsü’nde dile getirdi. Gensler’in bu açıklamaları, Senato’nun dijital varlıklar için IRS vergi raporlama gereksinimleri için, Temsilciler Meclisi’ndeki yasa tasarısı tartışmalarından birkaç gün sonra dile getirmiş olması da ayrıca dikkat çekti.

  Gensler, Nakamoto’nun Ne Yapmak İstediğini Açıkladı

  Gensler söz konusu açıklamalarında ayrıca BTC’nin mucidi Nakamoto için “Özünde Nakamoto, merkez bankası ya da ticari bankalar gibi merkezi aracı olmayan özel bir para biçimi yaratmaya çalışıyordu” dedi. Bitcoin’in gerçek olduğuna inanmaya başladığını ifade eden Gensler, yine de yatırımcıları korumakla yükümlü olduğunu ve yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini de yineledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle