Kripto Para

O borsa XRP’yi yeniden listelemeye başladı!

  Japonya merkezli kripto para borsası TAOTAO, 22 Eylül tarihinden itibaren XRP’yi listeleyeceğini açıkladı. Borsa, bu listelemeyi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava süreci devam ederken yapacak. Haber, XRP destekçileri tarafından mutlulukla karşılandı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple Labs’a, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, yapılan XRP satışlarının suç teşkil ettiğini, zira XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek bu davayı açtı. Her ne kadar Ripple bu davaya ve suçlamalara karşı çıkmış olsa da başta ABD merkezli kripto para borsaları olmak üzere birçok borsa, davayla birlikte XRP listelemelerini askıya aldı. Birçok borsa, XRP’nin olası relisti (yeniden listeleme) için dava sonucu bekleme kararı aldı.

  Borsalar Dava Sonucunu Bekliyor

  XRP’nin, eş zamanlı ve peş peşe birçok borsada delist edilmesiyle birlikte fiyatı da 0,17 dolar seviyesine kadar düşerek dip noktasını gördü. Bu aşamadan sonra toparlanan XRP için birçok analist, yine de davadan dolayı hak ettiği bölgelerde olmadığını ifade ediyor. Davanın ne zaman ve kim lehine sonuçlanacağı ise bilinmiyor. Bu nedenle, yine başta ABD merkezliler olmak üzere kripto para borsalarının XRP için alacakları kararlar da belirsizliğini koruyor. Zira borsalar, yasadışı bir hizmet verme ihtimalinden çekiniyor.

  22 Eylül’den İtibaren TAOTAO’da XRP Alım-Satımı Başlayacak

  Davanın olası sonuçlarına göre yasadışı bir hizmet vermekten çekinmeyen Japonya merkezli kripto para borsası TAOTAO, dava süreci devam ederken XRP’yi relist etme kararı aldı. Borsadan yapılan açıklamaya göre XRP, TAOTAO borsasında 22 Eylül’den itibaren yeniden listelenecek. XRP destekçileri ve toplulukları bu haberi olumlu şekilde karşılarken, birçok farklı borsaya da relist çağrısında bulundu.

  Relist Kararı, Birleşme Adımından Sonra Geldi

  TAOTAO borsanın XRP konusunda yaptığı açıklama, Ripple Labs’ın ortağı olan SBI Group’un platformu olan SBI VC Trade ile birleşme kararı almasından sonra geldi. TAOTAO ve SBI VC Trade platformları, 1 Eylül tarihinde birleşme kararı almıştı. Dava sürecinde 26 kripto para borsası XRP’yi listelemeyi askıya almıştı. TAOTAO’nun ardından bu sayı şimdilik 25 oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle