Kripto Para

Gensler, stablecoin’lerin yakasından düşmüyor!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ABD Hazine Bakanlığı’nın 1 Kasım tarihinde açıkladığı stablecoin raporundan sonra bir değerlendirme yazısı paylaştı. SEC’nin resmi web sitesinde yer alan yazıda Gensler, stablecoin’leri finansal istikrar için bir tehdit olarak gördüğünü yineledi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz dönemlerde birçok kez stablecoin’leri ve merkezi olmayan finans ürünleri hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Gensler, stablecoin’ler için daha önce “Kesinlikle regüle edilmeliler” sözlerini dile getirmişti ve bu ürünlerin, finansal istikrarı tehdit ettiğini iddia etmişti. ABD Hazine Bakanlığı, 1 Kasım tarihinde stablecoin’ler ile ilgili raporunu açıkladı ve bu raporun üzerine Gensler bir değerlendirme yazısı paylaştı. SEC’nin resmi web sitesindeki yazıda Gensler, bir kez daha stablecoin yorumlarını yineledi.

  SEC, Stablecoin’leri Her Yerde Yasalara Uymaya Zorlayacak

  ABD Başkanı Joe Biden’ın Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve TSİ 1 Kasım akşamında Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan stablecoin raporuna, SEC Başkanı Gary Gensler sessiz kalmadı. SEC’nin resmi web sitesinde yer alan değerlendirme yazısında Gensler, stablecoin’leri finansal istikrarı tehdit eden ürünler olarak gördüğünü ve bu ürünleri yapabildikleri her yerde yasalara uymaya zorlayacaklarını ifade etti. Gensler, bu tür varlıkların kripto para işlemlerinin büyük bölümünü oluşturduğunu ve yasalardan kaçmak isteyenlerin bu varlıkları kullanabileceğini belirtti.

  Gary Gensler’in Açıklamaları

  Söz konusu değerlendirme yazısında Gary Gensler şu ifadelere yer verdi:

  “SEC olarak biz ve kardeş kurumumuz Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), federal menkul kıymet yasalarının ve Emtia Borsası Yasaları’nı bu ürünler ve anlaşmalar karşısında, yapabildiğimiz yerlerde, tam anlamıyla uygulamaya devam edeceğiz.”

  Gensler Stablecoin’leri Tanımladı ve Bilgilendirmede Bulundu

  Gary Gensler, yayınladığı değerlendirme yazısında stablecoin’lerin tanımını yaptı ve şu anda var olan stablecoin piyasasının yaklaşık değerinin 130 milyar dolar olduğunu, bu değerin son 20 ayda 20 kat arttığını belirtti. Bu bilgilendirmenin ardından Gensler, şu ifadelere yer verdi:

  “Bu stablecoin’ler genellikle kripto para borsaları ve borç verme platformlarında kullanılıyor. Tüm kripto paraların sadece %5’lik bölümünü temsil etmelerine rağmen, Ekim ayında tüm kripto para işlem platformlarındaki işlemlerin %75’lik bölümü bir stablecoin ile başka bir token arasında gerçekleşti. Stablecoin raporunda da belirtildiği gibi, stablecoin’ler ya da stablecoin anlaşmalarının bazı bölümleri menkul kıymet, emtia ve/veya türev ürünler olabilir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle