Kripto Para

Satoshi Nakamoto’nun Twitter hesabı bulundu mu?

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu sorusu hala yanıt bulamadı. Topluluk tarafından 12 yıldır araştırılan isim hakkında yeni iddialar ortaya atılması dikkat çekti…

  Satoshi Nakamoto rumuzlu kişinin kim olduğunu araştıran bir araştırmacı, geçmişte kullandığı bir Twitter hesabını bulmuş olabileceğini iddia ediyor. Kripto para topluluğunda Varun adlı bir araştırmacı, 2008 ile 2009 yılları arasında aktif olarak kullanılan bir Twitter hesabı buldu. Kullanıcı adı rastgele açılmış olan bu hesap Bitcoin ortaya çıkmadan önce ve çıktıktan sonra pek çok farklı tweet paylaştı.

  Satoshi Nakamoto’nun Twitter Adresi Mi?

  Satoshi Nakamoto’nun BTC whitepaper’ını 31 Ekim 2008 tarihinde yayımladığı biliniyor. Aralık 2010 tarihine kadar çeşitli forumlarda Bitcoin hakkında paylaşımlar yapmayı ve insanlara Bitcoin’i tavsiye etmeyi sürdürdü. O tarihten itibaren bir daha da ortaya çıkmadı. 

  Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında yapılan araştırmada “fafcffacfff” isimli bir Twitter hesabı bulundu. Söz konusu hesap Bitcoin whitepaper’ı yayımlanmadan tam 24 saat önce 30 Ekim 2008 tarihinde yaptığı paylaşım ile dikkat çekti. Onun, cümlesini neden yarıda kesip eksik bir tweet paylaştığı bilinmiyor. Ancak ilerleyen tarihlerde, Bitcoin ile ilgili daha farklı paylaşımlar yaptığı biliniyor.

  Satoshi Nakamoto’nun Hesabı Bulundu Mu?

  Araştırmayı yapan kişi buna benzer cümleleri de araştırmasına rağmen u cümlenin birebir aynısına hiç rastlanmadı. Bu cümle, tweet paylaşıldıktan tam iki gün sonra, 31 Ocak 2009 günü BTC resmi platformunda yayınlandı. Hesaba dair bilinenler arasında, Twitter hesabının 2008 yılı Mayıs ayında açıldığı ve içinde ‘altın’ kelimesi geçen gönderileri otomatik olarak çekip, bunların paylaşıldığı biliniyor.

  Profile bakıldığında içinde altın kelimesi geçen pek çok farklı haberin manşeti hesapta paylaşılmış olduğu görülüyor. Bazı dikkat çekici ve şüphe uyandırıcı paylaşımlar arasında şunlar yer alıyor: “2008’de yaşanan büyük hisse paniği öylesine şiddetliydi ki, ondan etkilenmeyen tek bir sektör bile kalmadı. (20 Aralık 2008) İngiliz başbakanı Gordon Brown, 13 Ekim günü yeni dünya için finansal düzen çağrısında bulundu. (6 Mart 2009)”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle