Kripto Para

Maliye Bakanlığı’ndan kriptoya vergi hamlesi

  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, kripto para yatırımı yapanları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Yatırımcının korunması, kara para aklamanın önlenmesi ve kripto ticaretinde denetimin güçlendirilmesine yönelik yeni adımlar atılacak…

  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, son dakika gelişmesi olarak bazı önemli açıklamalarda bulundu. Kripto paralarla ilgili açıklama yapan Gül, sektörde kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını duyurdu. Maliye Bakanı Yardımcısı, bu çalışmanın ekim ayında TBMM’ye sunulacağını kaydetti.

  Edinilen bilgilere göre söz konusu yasa tasarısında, Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) öne çıkıyor. Kripto para firmalarının SPK gözetimine alınması ve asgari sermaye şartının getirilmesi gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, ekim ayında meclise sunulacak düzenlemenin Batu Avrupa ve Amerika’da benzerlerinin olduğunu söyledi. 

  Kripto Paralara Vergi Geliyor

  Maliye Bakan Yardımcısının açıklamalarına göre bu düzenleme için ABD ve Avrupa’daki düzenlemeler örnek alındı: “Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.” Ayrıca Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belirli tutarın üzerindeki değerler için kripto paralardan vergi alınacak

  Hazırlanan ve ekim ayında meclise sunulması planlanan yasa tasarısında kripto para şirketlerine sermaye şartı aranmasının yanı sıra şu hususlar da dikkat çekti: “Sistemde yer alan tüm şirketlere altyapıya uyum sağlamaları için belirli bir süre verilecek. Aracı kurum sahiplerinde belirli kriterler aranacak. Güvenlik soruşturmaları gerçekleştirilecek. Teminat gösterilmesi gibi koruyucu adımların devreye girmesi planlanıyor.”

  Kripto Paralar ve Yasaklar Hakkında Konuştu

  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kripto para düzenlemesi hakkında konuşan Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül şunları söyledi: “Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Batı Avrupa, Amerika’da serbest mekanizmalar var. Biz biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz. Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle