Kripto Para

Satoshi Nakamoto’yu temsil eden NFT 111 ETH’ye satıldı

  2009 yılında Bitcoin’i (BTC) piyasaya süren, Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen gizemli yazılımcı Satoshi Nakamoto’dan esinlenerek oluşturulan “Pepe the frog” konseptli NFT (non-fungible-token) satıldı. Söz konusu NFT ürünü, OpenSea üzerinden 111 Ethereum’a (ETH) alıcı buldu.

  Son dönemlerde hızla büyüyen NFT (non-fıngible-token) sektörü, 2021 yılındaki büyümesini Ağustos ayında zirvelere çıkardı. Ağustos ayında yaklaşık 900 milyon dolarlık NFT satışı gerçekleşti. Bu devasa meblağlar, NFT’lere karşı olan ilginin boyutlarını gözler önüne seriyor. Artık her alanda karşımıza çıkan NFT’ler, kendisini Bitcoin’in (BTC) kurucusu Satoshi Nakamoto ile birlikte de göstermişti. Nakamoto’dan esinlenerek oluşturulan “Pepe the frog” konseptli NFT ürünü 111 Ethereum’a (ETH) satıldı. Satış sırasında bu işlem yaklaşık 350 bin dolara denk geliyordu.

  “Var Olan En Nadir Pepe’lerden Biri”

  Pepe the frog konseptindeki NFT ürünleri son dönemlerde koleksiyoncular arasında oldukça yaygın ve popüler bir hale geldi. 111 ETH’ye alıcı bulan “Nakamoto Kartı” isimli söz konusu eser de BTC’nin kurucu Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen Japon yazılım mühendisi Dorian Nakamoto’dan esinlenerek yeşil renkli bir cilt olarak tasarlanmıştı. Fazlasıyla ilgi çeken bu NFT ürününün açıklamasında “Bitcoin’in yaratıcısı, var olan en nadir Pepe’lerden biri. Nadirlik puanı: 97” ifadelerine yer verilmişti.

  Satış Twitter Üzerinden Duyuruldu

  Twitter’da Emblem Vault Bot isimli hesap, Nakamoto’yu temsil eden bu NFT ürününün satıldığını duyurdu. Söz konusu duyuruda “RAREPEPE NAKAMOTO Serisi #1, Kart #1 11 ETH (352.626,96 dolar) karşılığında satın alındı” ifadelerine yer verildi. Her ne kadar kart üzerinde Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilen Japon mühendis Dorian Nakamoto’nun tasviri olsa da gerçek Nakamoto’nun kim olduğu konusunda çeşitli söylentiler ortaya atılmaya devam ediyor.

  Satoshi Nakamoto Kim?

  Bitcoin’in 2009 yılında piyasaya süren ve BTC’yi “kusursuz” şekilde kodlayan Nakamoto’nun tek bir kişi olmayabileceği de değerlendirilen ihtimaller arasında yer alıyor. Gerçekten de üzerinden 12 yıl geçmiş olmasına rağmen Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler olduğu hala tam olarak bilinmiyor. Hatta kripto topluluklarında bazı kesimler, onun gerçekten var olmadığını bile düşünüyor. Nakamoto hakkındaki bu gizem, NFT kartının değerini daha da katlıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle