Kripto Para

Ripple yöneticileri SEC davasının reddini istedi

  Bir süredir kripto para dünyasının en önemli gündemleri arasında yer alan Ripple SEC davasında önemli bir gelişme yaşandı. Ripple şirketinin yöneticileri Brad Garlinghouse ve Chris Larsen SEC davasının talebi için resmi başvuruda bulundu. Başvuruda davanın reddedilmesi için gerekçeler iki farklı başlık altında sunuldu.

  2020 yılının aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından XRP’nin üretici şirketi olarak bilinen Ripple’a dava açılmıştı. SEC XRP’nin menkul kıymet olduğunu belirtti. Buna bağlı olarak Ripple yöneticileri Brad Galinghouse ve Chris Larsen’ın XRP’nin menkul kıymet olduğunu bildikleri halde pervasızca davranmaları ise dava gerekçesi olarak gösterildi.

  Davanın diğer gerekçesi ise şirketin Menkul Kıymet Yasası’nın beşinci bölümünü ihlal edecek şekilde XRP satışı yapması. Bu iki temel gerekçe ile açılan dava uzun süredir çekişmeli şekilde devam ediyor. Ünlü blockchain şirketi Ripple ise sonunda beklenen hamleyi yaptı ve davanın reddedilmesini talep etti.

  Ripple SEC’nin iddialarını kanıtlayamadığını iddia ediyor

  Ripple şirketi davanın reddedilmesi için SEC tarafından gösterilen gerekçelere yönelik savunmasını yaptı. SEC’nin XRP ve Ripple ile ilgili iddialarını kanıtlayamadığını belirten Ripple şirketi, XRP’nin menkul kıymet olmadığı konusunda ısrarcı tavrını sürdürüyor. Şirket SEC’nin dava sürecinden önce XRP’nin menkul kıymet olduğuna dair herhangi bir açıklamada bulunmadığını belirtti. Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’un da XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendirmediklerinin vurgulandığı savunmada bu sebeplerden kaynaklı davanın reddedilmesi talep edildi.

  ABD pazarında XRP satışı yapılmadı

  Ripple şirketinin davanın reddedilmesi için diğer savunması ise SEC’nin Menkul Kıymet Yasası’nın beşinci bölümünün ihlal edildiğine yönelik iddiası ile ilgili oldu. Söz konusu yasa ihlali ile Ripple yasa dışı XRP satışı gerçekleştirmekle suçlanıyor. Ripple şirketi savunmasında XRP satışlarının ABD pazarında yapılmadığını belirtti. Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın XRP satışlarını yabancı borsalar aracılığı ile gerçekleştirdiği, bu nedenle yasaya aykırı bir durum olmadığı ortaya konuldu.

  Brag Garlinghouse ve Chris Larsen 14 mayıs tarihine kadar itirazlarına ilişkin belgeleri mahkemeye sunacak. Davanın reddedilip edilmeyeceği ise şimdiden merakla bekleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle