ETH, BTC’nin yerini alabilir mi?

  Son dönemlerde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sahneyi Ethereum’a (ETH) bırakmaya başladı. Bitcoin’in durgun sürece geçtiği son dönemlerde Ethereum elde ettiği yükselişler ile dikkat çekmeyi başardı. Bu durum, piyasalarda Ethereum’un Bitcoin’in yerini alıp alamayacağı tartışmalarını gündeme getirmeye başladı.

  Bitcoin (BTC) 16 Aralık 2020’de 20 bin dolar barajını kırdı geçti. Bitcoin’in 3 yıl boyunca beklenen en önemli seviyeyi aşması, kripto para piyasalarında tarihin en önemli dönüm noktasını oluşturdu. Bu aşamadan sonra Bitcoin ilerleyen aylarda rekoruna rekor ekledi, birçok altcoin de bu rekor yükselişlerinde Bitcoin’i takip etti. Ancak son haftalara bakıldığında Bitcoin’in sert düşüşler yaşadığı, ardından toparlandığı ve yatay seyre geçerek bunu tekrarladığı görülüyor. Aynı süreçte ise Ethereum’un (ETH) bu durumu fırsata çevirerek rekor fiyatlara ulaştığı görülüyor.

  ETH’nin BTC’nin Yerini Alacağını Düşünenler Tekrar Gündemde

  Ethereum’un son haftalardaki bu dikkat çeken yükselişlerinin arkasında birçok etken bulunuyor. Atılan geliştirme adımlarının ise kesinlikle etkisinin olduğu ifade ediliyor. Son zamanlarda rüzgarı arakasına alan Ethereum için analistler, daha önce gündeme gelmiş olan bir tartışma konusunu yeniden gündeme getiriyor. Bazı analistler, son dönemlerdeki yükselişler ile birlikte Ethereum’un Bitcoin’in yerini alacağı ihtimalinin “tekrar muhtemel” olduğunu düşünüyor. Kripto para piyasasında bu ihtimale ise “flippening” ismi veriliyor.

  Analistlerin Bu Konuda Dayanakları Neler?

  Bu ihtimalin gerçekleşeceğini düşünen analistler, Ethereum kanadındaki bazı gelişmeleri işaret ediyor. Bu alanda hemfikir olan analistlerin işaret ettiği en önemli gelişmeler ise şunlar:

  • Merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki büyüme,
  • NFT (non-fungible-token) sektöründeki büyüme,
  • Geçtiğimiz ay adımı atılan EIP-1559 güncellemesinin Temmuz’da tamamlanacak olması,
  • USDC cinsinden Visa ile yapılabilen transfer işlemleri,
  • EIB’nin 100 milyon Euro’luk dijital tahvilinin ve CME Ethereum vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi.

  Ünlü Kripto Para Yatırımcısına Göre Flippening Kaçınılmaz

  Bu alanda fikirlerini dile getiren uzmanlar ve analistler, ayrıca Ethereum’un kurumsal anlamda benimsenmesinin de Bitcoin’i takip ettiğini ifade ediyor. Kripto para piyasalarının popüler yatırımcılarından CryptoCobain, “Uncommon Core” isimli son podcast yayında bu konuyu ele aldı. Ünlü yatırımcıya göre flippening kaçınılmaz ancak bu durum geçici olacak ve yatırımcıya göre ETH, sadece çok kısa bir süreliğine BTC’nin yerini alabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle