Kripto Para

Güney Kore CBDC testlerini Samsung yapacak!

  Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ağırlık veren Güney Kore’de, ülkenin en büyük teknoloji markalarından biri olan Samsung, CBDC pilot çalışmalarına dahil oldu. Samsung, söz konusu CBDC testlerini “Galaxy” model telefonlarında gerçekleştirecek.

  Kripto para piyasalarının beklenmedik şekilde hızlı ve ciddi oranlarda büyümesi ile birlikte, dünya üzerindeki birçok ülke de bu alana karşı tavrını şekillendirmeye başladı. Son dönemlerde, birçok ülke kripto para dünyasında nasıl var olabileceğinin, kripto para piyasalarını nasıl düzenleyebileceğinin planları üzerinde çalışmaya başladı. Ancak bu alandaki çalışmalar bunlarla sınırlı kalmadı ve hemen hemen her ülke, merkez bankası dijital parası (CBDC) konusundaki çalışmalarını da hızlandırdı.

  CBDC’ler, bir ülkenin kendi yasal para biriminin dijital versiyonudur. Blockchain teknolojisi ile üretilen bu dijital paralar, merkezi olmayan ve hiçbir ülkeye bağlı olmayan Bitcoin (BTC) gibi kripto paralardan bağımsız olarak söz konusu ülkenin kontrolündedir. Dünyanın git gide daha fazla dijitale dönmesi ve kripto para piyasalarının genişlemesiyle birlikte, ülkeler de CBDC alanındaki varlıklarını güçlendirmeye başladı. Bu konuda dünyada ipi Çin göğüslüyor. Zira Çin, CBDC çalışmalarını 2014 yılından beri yapıyor.

  Samsung Test Çalışmalarında “Galaxy” Telefonlarını Kullanacak

  Çin’in yanı sıra dünyada CBDC konusunda adımlarını hızlandırmış olan birçok başka ülke de bulunuyor. Bu ülkelerden biri olan Güney Kore’de de CBDC çalışmalarında test aşamalarına geçildi. Güney Kore’deki CBDC çalışmalarına, bir dünya markası olan dev teknoloji şirketi Samsung da dahil oldu. Güney Kore merkezli Samsung, ülkenin pilot olarak uygulayacağı CBDC test çalışmalarında “Galaxy” model telefonlarıyla yer alacak.

  Samsung, Bu Çalışmalarda Bir Özelliği Daha Test Etmek İstiyor

  The Korea Times haberine göre Samsung, Güney Kore Merkez Bankası’nın CBDC’ler ile ödeme konusundaki pilot çalışma programına dahil oldu. The Korea Times’ın kaynak belirtmeden verdiği habere göre Samsung CBDC testlerini denerken, bir yandan da kendisini denemek istiyor. Habere göre Samsung, internet bağlantısı olmadan telefonlarla CBDC ile ödeme yapılıp yapılamayacağını görmek istiyor.

  Güney Kore’deki CBDC pilot test çalışmalarında ayrıca, CBDC’lerin diğer akıllı telefonlara ve banka hesaplarına gönderilip gönderilemeyeceği de test edilecek. CBDC test çalışmaları iki aşamadan oluşacak ve ilk aşama Aralık ayında sona erecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle