Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 20 – 26 Ekim 2021

  Kripto para piyasasında geçtiğimiz hafta yine her zaman olduğu gibi hareketli bir süreç yaşandı. Popüler altcoinler arasında öne çıkan BNB, ADA, SOL, XRP ve DOGE fiyatındaki değişimler bu süreçte yatırımcılar tarafından yakından takip edildi. Geride kalan 7 günlük sürede altcoin performansları yatırımcıları pek memnun etmezken, bazı coinlerde hızlı yükselişler görüldü.

  20 Ekim ile 26 Ekim 2021 tarihleri arasında en popüler altcoinlerin fiyatına etki eden gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  20 Ekim Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Bir süredir patlama yapması beklenen popüler altcoin fiyatlarında beklenen yükseliş 20 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti. Piyasa genelinde artışların yaşandığı görülürken BNB, ADA Ve DOGE fiyatlarında yüzde 4 civarında bir artış gerçekleşti. XRP fiyatı yüzde 5 değer kazanırken günün en fazla artan altcoini yüzde 13 yükselişle Solana (SOL) coin oldu. 

  Kripto para şirketi Galaxy Digital'ın CEO'su ve kripto para destekçisi Mike Novogratz, XRP'nin, SEC tarafından açılan davaya rağmen çökmediğini söyledi. Sektörde güçlü bir topluluğa sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Novogratz ayrıca konuyla ilgili GameStop ve Dogecoin’i örnek gösterdi. 

  Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Cardano yatırımcıları için FUD uyarısında bulundu. Özellikle ölçeklenebilirlik sorunlarıyla ilgili çok fazla FUD yayıldığını belirten Hoskinson, Cardano ekosisteminin şu anda güçlü ve güvenli olduğunu söyledi. Cardano’nun daha önce hiç görmediği şekilde talep aldığını belirten Hoskinson yatırımcılara umut aşıladı. 

  21 Ekim Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü yükseliş rallisinden sonra altcoinlerin büyük bir kısmında satış dalgaları yaşandı. Satış baskısına yenik düşen coinler arasında BNB, DOGE ve XRP yüzde 5 civarında değer kaybederken Solana yine yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 21 Ekim Perşembe gününde altcoin piyasasındaki düşüş hareketinden pozitif ayrışan SOL coin fiyatı yüzde 7.70 oranında değer kazandı. 

  Piyasa değeri ile en büyük kripto paralar arasında yer alan Dogecoin’de hareketlilik gösterdi. Elon Musk’ın gece saatlerinde paylaştığı tweet’in ardından fiyat kısa süreli bir tepki geldi. Bu hareketlilik DOGE yatırımcılarını heyecanlandırsa da yeterli seviyede olmadı. 

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 17. BNB token yakımında 1 milyon 335 bin 888 adet BNB yakıldığını duyurdu. Mevcut fiyatlarla bu miktar yaklaşık 640 milyon dolara denk gelmesiyle dikkat çekti. 

  22 Ekim Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında altcoinlerin toparlanma çabasına girdiği dönemde SOL coin muhteşem yükselişine devam etti. Hafta ortasından beri pozitif sinyaller veren Sol fiyatı Cuma gününde de yüzde 3 civarında yükselerek yatırımcılarını sevindirdi. BNB, ADA ve XRP gibi yükseliş beklenen altcoinler ise yüzde 1 civarında bir artış görüldü. 

  Ripple ve SEC arasında Aralık ayından bu yana devam eden davayla ilgili Brad Garlinghouse çok önemli açıklamalar yaptı. ABD'deki bir konferansta röportaj veren Ripple CEO'su Garlinghouse, SEC'nin mahkemeye keşif sürecini uzatma talebinde bulunduğunu söyledi.

  Binance, kendi kripto para birimi BNB'nin mevcut yakılma sürecine ek olarak Binance Smart Chain üzerinde de bir yakım mekanizması başlatmak istediğini açıkladı. Konuyla ilgili duyuruya göre, BEP-95 ismi verilen bu yeni sistemle işlem ücretlerinin yüzde 10'luk kısmını oluşturan BNB'ler de yakılacak. Bu sayede BSC'yi daha merkeziyetsiz hale geçecek.

  23 Ekim Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde altcoin piyasasında bir miktar duraklama yaşandı. Volatilitenin düştüğü 23 Ekim Cumartesi günü BNB, ADA, SOL, XRP ve DOGE fiyatlarındaki yükseliş sinyalleri yatırımcıları heyecanlandırdı. Ancak bu popüler kripto para birimlerindeki değer artışı yüzde 2’nin üzerine çıkmayınca yatırımcılar umduklarını bulamadı. 

  Anonim analist Credible, XRP’nin Mart ayında yaklaşık 0.30 dolardan Nisan ayında 2021’de rekor kırdığı 1.96 dolara yükseldiği bu yılın başlarındaki fiyat hareketini yansıttığını söyledi. Popüler analistin bu görüşü XRP yatırımcılarında büyük heyecan yarattı. 

  IntoTheBlock tarafından Litecoin için sağlanan zincir üstü veriler, aynı anda kripto para için üç yükseliş göstergesi oldu. Uzmanlar, net ağ büyümesi, adres sayısı ve fonların yoğunluğu gibi göstergeleri takip ederek bu değerlendirmeyi yaptı.  

  24 Ekim Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde altcoin piyasasındaki belirsizlik devam etti. Yatırımcılar altcoin projelerinden yeni bir atak beklerken, boğa rallisini gerçekleştiren altcoin DOGE oldu. Altcoin piyasasında kısıtlı yükselişler kaydedilirken DOGE fiyatı 24 Ekim Pazar gününde yüzde 10 civarında yükseldi. Uzun zamandır yatırımcılarına böyle sürpriz yapmayan DOGE için yükseliş umutları tazelenmiş oldu. 

  Ripple (XRP), yapılan açıklamaya göre Dubai merkezi döviz ve para transferi şirketi olan Al Ansari Exchange ile ortaklık kurdu. Ortaklık kapsamında BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) ve Malezya arasında bir havale koridoru oluşturma adına RippleNet Cloud’u kullanılacak.

  Popüler kripto para analisti Michael van de Poppe, Solana’nın yerel token’ı olan SOL hakkındaki düşüncelerini açıkladı. Analist, YouTube’da yayınladığı videosunda SOL’un fiyat hareketi hakkında yaptığı açıklamalarla yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Michael van de Poppe, SOL fiyatında yeni rekor beklediğini söyledi. 

  25 Ekim Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününe de altcoin piyasasında hareketli bir görünümle girildi. Popüler altcoinler arasında BNB, ADA ve XRP fiyatlarında yükselişler kısıtlı oranda kaldı. Günün en çok değer kazanan popüler altcoini yüzde 3 civarında artan SOL olurken, DOGE yatırımcıları yine hüsrana uğradı. Dünkü sert yükselişten sonra satış baskısına yenik düşen DOGE fiyatında yüzde 4 civarında kayıp yaşandı. 

  Ripple'da CEO Brad Garlinghouse'un sert ve tepkili açıklamaları dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde SEC'ye mahkemedeki hamleleri nedeniyle tepki gösteren Garlinghouse, bu kez de kurumun, Ethereum'un XRP'yi geçerek en değerli ikinci kripto para olmasında rol oynadığını söyledi. 

  “Dogecoin (DOGE) Katili” olarak tanınan meme token Shiba Inu (SHIB), Robinhood’un rakibi olarak bilinen Public.com tarafından listelendi. Bu gelişme SHIB coin fiyatında yeni bir ralli başlattı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı. 

  26 Ekim Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projesi SOL coin olurken, onda da satışlar gelmeye başladı. Kripto para piyasası genelinde düşüş hareketlerinin görülmesi altcoin yatırımcılarını endişelendirdi. En büyük kripto para birimi BTC fiyatında istenen kıpırdanma olmayınca altcoinlerde değer kayıpları görüldü. Günün en çok değer kaybeden altcoini yüzde 4.75 oranında düşen SOL coin oldu. 

  Kripto para trader’ı ve Altcoin Daily sunucusu Austin Arnold, altı büyük altcoin’in önümüzdeki yıl büyük rallilere hazırlandığın söylerken yatırımcıları sevindirdi. Ünlü yatırımcı, televizyon uydu sağlayıcısı DISH ile ortaklık kurduktan ve ağın Afrika’daki Cardano odaklı projelere 100 milyon dolar yatırım almasından sonra ADA coinin daha fazla çekiş kazandığını belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle