BTC tamamen kandırmacadır – Çinli yetkili

  Kripto para piyasaları son dönemlerde, Çin’den üst üste gelen olumsuz açıklamalar ile büyük bir deprem yaşadı. Piyasaların toparlanıp toparlanmayacağı henüz belirsizliğini korurken, Çin’den bir kez daha kripto paralar ile ilgili olumsuz ve çok sert açıklamalar geldi.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’de çok büyük bir ralli ile adeta şahlandı ve 2021 yılında devam eden boğa koşusunda hemen hemen tüm kripto paralar çok ciddi değer artışları yaşadı. Ancak Mayıs ayında yaşanan büyük çöküş, kazanılan bu değerlerin büyük bir kısmını geri aldı. Bu çöküşün arkasında birçok önemli etken olsa da en büyük etkenin, Çin’den kripto paralara yönelik gelen olumsuz açıklamalar ve kararlar olduğu biliniyor. Piyasalar hala kendine gelebilmiş değil ancak Çin’den olumsuz açıklamalar gelmeye devam ediyor.

  “Bitcoin Tamamen Kandırmacadır”

  Bu kez olumsuz ve sert açıklamalar, Çin’in en büyük bankalarından biri olan China Merchants Bank’ın eski CEO’su Ma Weihua’dan geldi. Daha önce çeşitli kripto para şirketlerine başkanlık yapmış olan ve kripto yatırımları ile dikkat çeken Weihua’nın kripto paralara bakış açısını çok net ve sert şekilde değiştirdiği görüldü. Weihua, Bitcoin’in (BTC) “Tamamen kandırmaca” olduğunu iddia ederek, Bitcoin’i ve beraberinde kripto paraları reddetti.

  Çin Kripto Paralara Karşı Durmaya Devam Ediyor

  Çin’den geçtiğimiz haftalarda üst üste gelen madenciliğe yönelik yasaklama haberleri, artık bilinçli olumsuz açıklamalara ve kararlara dönüşmüş gibi görünüyor. Çin kanadında kripto paralara karşı net bir sınır çekilmesi ve karşı durulması, piyasaya darbe vurmaya da devam ediyor. Zira Çin’den sürekli kripto paraları küçümseyen, kötüleyen haberler geliyor. Bu haberlere katılan son isim de Ma Weihua oldu.

  Weihua ve Çin Hükümetine Yakınlığı

  Ma Weihua sektörde aslında sadece bir banka yöneticisi olarak görülüyor. Anacak Weihua’nın geçmişte hükümet adına sıkı işler yaptığı da biliniyor. Çin Finans Enstitüsü İcra Direktörü olan Weihua, aynı zamanda da Çin Girişimciler Derneği Başkanı’dır. Öte yandan Çin Halk Bankası (Çin’in merkez bankası) eski genel müdür yardımcısı da olan Weihua, hükümet ile hep yakın ilişkiler kurmuş bir isim. Bu nedenle Weihua’nın açıklamalarının, hükümet ağzıyla yapıldığı yorumları gündeme geliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle