Kripto Para

Coinbase CEO’sundan “regülasyon” açıklaması

  Dünya genelinde, ülkeler kripto para piyasalarını hangi regülasyon düzleminde değerlendireceğinin yollarını bulmaya çalışıyor. ABD’de de benzer konular gündeme gelirken, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan bir yeni regülasyon önerisi geldi. Armstrong’a göre kriptolar için tek bir regülasyon kurumu yeterli değil.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde hızlı büyüyüp gelişerek dünya genelinde çok fazla yatırımcıya ulaştı. Kullanım şekilleri ve işlevleri ile insanların finans işlemlerini daha hızlı ve kolay halletmesine olanak tanıyan bu varlıklar, öte yandan iddialara göre birçok kötü niyetli aktörün de yasadışı işlerini anonim olarak yapabilmesine olanak tanıdı. Bu nedenle de ülkeler genelinde, kripto paraların yasadışı sahadan uzaklaştırılarak, yasal bir zeminde nasıl regüle edilebileceğinin çalışmaları ve araştırmaları devam ediyor. Bu kapsamda ABD, son dönemlerde ön plana çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

  Armstrong Tek Kurumun Yetersiz Olacağını Düşünüyor

  Kripto paraların regülasyonu hakkında bu kez de ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong açıklamalarda bulundu. All-In Podcast yayınına katılan Armstrong, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto paralara bakış açısını ve stablecoin’leri ele aldı. Ünlü CEO, artık 1930’lu yıllardaki yasaların yeterli olmadığını ve regülasyon konusunda yenilik gerektiğini dile getirirken, bunun da tek bir regülasyon kurumu ile olamayacağını savundu. Armstrong’a göre tek kurum kripto paraları doğru şekilde yönetemez.

  Brian Armstrong’un Açıklamaları

  Bitcoin (BTC), 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmıştı ve Armstrong, 2010 yılında Bitcoin Whitepaper’ını okuduğunu dile getirdi. Ünlü CEO, söz konusu dönemde kripto paraların “tüm dünyaya ekonomik özgürlük getirecek varlıklar” olduğunu düşünmeye başladığını ifade etti. Armstrong, buradan yola çıkarak kripto paraların gittiğin yönün hangi tür ülkelerde daha kolay ve hangilerinde daha zor şartlarla karşılaştığına da değindi. Brian Armstrong açıklamasında şöyle konuştu:

  “Biz Coinbase olarak ilk kurulduğumuz dönemde her zaman geleceği düşünerek adım attık ve ‘Bizden şu belgeleri isteyebilirler, ona göre hazırlanalım’ dedik. Alabildiğimiz kadar çok lisans almaya çalıştık ve bugün ciddi şekilde regüle edilmiş bir şirketiz. Sadece ABD değil, bulunduğumuz tüm ülkelerde regüle edilmiş haldeyiz. Tabi ABD, Singapur ya da İrlanda gibi ülkelerde devlet kurumları ile konuşmak daha kolay oluyor. Çünkü bu tür ülkeler, ekonomik özgürlüğünü elde etmiş ülkeler. Sudan ya da Kuzey Kore gibi ülkelerde neredeyse hiçbir şekilde iletişim kuramazsınız.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle