Kripto Para

Hollanda’da kripto para dolandırıcıları gözaltına alındı

  Hollanda’da, “Coinhouse.eu” isimli siteye yönelik başlatılan soruşturmada polis 22, 39 ve 41 yaşlarındaki 3 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüpheliler, kripto para dolandırıcılığı ile suçlanıyor. Şüphelilerin müşteri fonlarını kendi hesaplarına aktardıkları iddia ediliyor.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra öngörülemeyecek şekilde genişledi. Gelen büyüme ile birlikte, dünyanın her yerinden yatırımcılar sektöre akın akın girdi. Yatırımcıların özellikle pandemi sürecinde kripto paralara yönelmesinin arkasında birçok neden bulunuyor olsa da en büyük nedenlerden birinin “yüksek kazanç umudu” olduğu biliniyor.

  Zira Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) gibi popüler kripto paraların elde ettiği değer artışları, insanlarda “kesin kazanç” algısı oluşturdu. Bununla birlikte kripto para piyasalarında yatırımcıların bu umutlarından faydalanmak isteyen dolandırıcıların sayısında da çok ciddi artışlar görüldü. Ancak piyasanın volatil bir yapıda olduğunu, kazançlar kadar kayıpların da piyasada sık sık görüldüğünü unutmamak gerekiyor.

  Sahte Kripto Paralarının Tanıtım ve Reklamlarını Yaptılar

  Hollanda’da da kripto para dolandırıcılığı iddiaları ile 3 kişi gözaltına alındı. “Coinhouse.eu” isimli sitenin sahibi olan 3 şüpheli, kripto para dolandırıcılığı iddiaları ile itham edildi. Şüphelilerin, sitedeki müşterilerin fonlarını kendi hesaplarına aktardıkları iddia ediliyor. Gözaltına alınan şüphelilerden 39 yaşında olan şahsın, kendi kripto paralarını çıkardıktan sonra sosyal medyada bunun abartılı şekilde tanıtım ve reklamını yaptığı aktarıldı.

  Şüphelinin Daha Önce de Benzer Girişimde Bulunduğu İddia Ediliyor

  İddialara göre 39 yaşındaki şahıs, abartılı reklamlar sonrası bu sahte kripto paraya yatırımlar yapıldıktan sonra elindeki tüm sahte kripto paraları sattı. Böylece bu sahte kripto paralar tamamen değersiz hale geldi. Haliyle bu kripto paraya yatırım yapmış olan herkes kaybetti ve mağdur oldu. Hollanda basınına yansıyan bilgilere göre aynı şahıs daha önce de ERSO, MALC, EUROP ve TulpiMania isimli kripto paralar üzerinden yatırımcıları aynı yöntemle dolandırmaya çalıştı.

  Hollanda Polisi Yatırımcıları Meşhur Söz ile Uyardı

  Yapılan gözaltı operasyonunda Hollanda polisi şüphelilerin evine, çok sayıdaki bilgisayarına, cep telefonlarına, hesap bakiyelerindeki kripto paralara ve otomobillerine el koydu. Hollanda polisi, yapılan operasyonun ardından, finans sektörlerindeki meşhur bir sözü hatırlatarak yatırımcıları uyardı:

  Bir yatırım gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle