Kripto Para

Ripple, SEC davası için Binance’tan belge istedi!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Aralık ayından bu yana davalık olan Ripple, davada yeni bir adım attı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un avukatları, uluslararası keşif için yeni bir hamle gerçekleştirdi. Ripple, davada elini güçlendirmek üçün küresel borsalardan veri talep ediyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık’ta Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinhouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, Ripple’ın 2013’ten sonra yaptığı toplu XRP satışlarının tamamının yasadışı olduğunu gerekçe olarak sundu. Ripple ise bu iddialara karşı çıktı ve dava Aralık 2020’den bu yana devam ediyor.

  Ripple, Davayı “Hayatta Kalma Mücadelesi” Olarak Görüyor

  Ripple kanadı, SEC karşısında elini güçlendirmek istiyor. Zira Ripple, söz konusu davayı hayatta kalma mücadelesi olarak değerlendiriyor. SEC, daha önce bu yönde açtığı davaların hiçbirini kaybetmedi. Ancak dava sürecinde mahkeme tarafından lehine daha fazla karar çıkan taraf Ripple oldu. Dava sürecinde en büyük darbeyi ise XRP ve haliyle XRP yatırımcıları aldı. Bu nedenle Ripple’ın davada elini güçlendirecek olan her türlü argüman, XRP toplulukları tarafından heyecanla karşılanıyor.

  XRP, dava dolayısıyla piyasadaki birçok ralliyi kaçırdı ve dahil olamadı. Davanın Ripple lehine sonuçlanması durumundan, XRP’nin çok ciddi bir değer artışı ile karşılaşacağı tahmin ediliyor. Öte yandan SEC ise Ripple davasının bir emsal dava olması için, “yatırımcıları riskten koruma” taahhüdü ile dava adına çalışmaya devam ediyor.

  Ripple Binance ve Diğer Borsalardan Çeşitli Bilgi ve Belgeleri Talep Ediyor

  Dava sürecinde Garlinghouse’un avukatları, 2 Ağustos tarihinde Binance Holdings Limited’den birtakım belgeleri talep etti. New York mahkemesinden Cayman Adaları Merkez Otoritesi’ne mektup yazılmasını talep eden avukatlar, buradan gelecek olan bilgilerin davada ellerini güçlendireceğini düşünüyor.

  Ripple kanadı, SEC’nin suçlamalarının geçersiz olduğunu çünkü yapılan XRP satışlarının ABD dışında yapıldığını söylüyor. Bu nedenle de Binance ve diğer global borsalardan konuda lehine kullanabileceği bilgi ve belgeleri istiyor. Borsaların, Ripple’ın istediği belgeleri sunması durumunda SEC davada zor durumda kalabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle