Kripto Para

Avrupa Merkez Bankaları kripto para almaya sıcak bakmıyor

  Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, merkez bankalarının Bitcoin satın almayacağını açıkladı. Gelecekte farklı bir dijital paranın gündeme gelebileceğini söylemesi Bitcoin’i devre dışı bıraktı…

  Son dönemde kripto para sektörünün genişlemesi ile ilgili yapılan tartışmalarda merkez bankalarının Bitcoin alıp almayacağı konusu da öne çıkıyordu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bu soruna son noktayı koydu. Lagarde, finans basınına yaptığı röportajda merkez bankalarının para politikasını değerlendirerek, Bitcoin (BTC) almalarının söz konusu olmadığını söyledi.

  Kripto para basınında da yer alan ifadelere göre, kripto para ve dijital para arasında bir çizgi çizen Lagarde, gelecekte bir dijital euro projesinin görülebileceğini aktardı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamasının arkasında durduğunu hatırlattı. Başkan Lagarde, bu açıklamasında Bitcoin ve benzeri kripto paraların “yasa dışı amaçlarla” kullanabildiğini öne sürerek regülasyon çağrısında bulunmuştu.

  Merkez Bankaları Bitcoin Almayacak

  Kripto para basınında yer alan haberlere göre Başkan Lagarde, merkez bankalarının finansal politikalarını değerlendirdi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı, merkez bankası rezervlerine Bitcoin’in eklenip eklenmeyeceği sorusuna, “Muhtemel görünmüyor diyebilirim” dedi. Lagarde, merkez bankalarının Bitcoin satın almasının söz konusu olmadığını söyleyerek Bitcoin yatırımcılarını üzdü.

  Buna gerekçe olarak Bitcoin hakkındaki görüşlerini açıklayan Lagarde, her fırsatta Bitcoin’in gerçek para olmadığını vurguluyor. Onun “bir para birimi olarak kabul edilecek stabiliteye sahip olmadığını” dile getiren başkanın bu açıklamaları kripto para sektöründe de ilgiyle karşılandı. Bitcoin dijital bir varlık olarak tanımlandı.

  Dijital Euro Hazırlığı Devam Ediyor

  Kripto paralara kullanım alanları nedeniyle uzak yaklaşan Lagarde, dijital para konusunda olumlu görüşlerini açıkladı. Avrupa Merkez Bankasının dört sene içerisinde bir ‘dijital euro’ çıkarabileceği duyuruldu. 

  Benzer bir hamle yapan Çin’in dijital yuan çalışmalarına atıfta bulunulurken, dijital para çalışmalarının hızlandırılması gerektiğine dikkat çekildi. Lagarde, Çin’in dijital yuan hakkındaki çalışmalarının yaklaşık 6 yıl sürdüğünü hatırlattı. Avrupa Merkez Bankasının ise dijital euro için sadece 4 yıl içinde sonuç alabileceğini kaydetti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle