Kripto Para

BadgerDAO milyonlarca dolarlık siber saldırıya uğradı!

  Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü olarak, Bitcoin’i (BTC) DeFi alanına getiren projeler arasında yer alan ve kullanıcılarına Bitcoin üzerinden getiri sunan BadgerDAO’nun hack’lendiği iddia edildi. Gündeme gelen hack’lenme iddiaları sonrası protokolden bir açıklama geldi. Zararın 120,3 milyon dolar olduğu iddia ediliyor.

  Bitcoin’i (BTC), merkezi olmayan finans (DeFi) alanına getiren projeler arasında yer alan ve bir DeFi protokolü olarak Bitcoin üzerinden kullanıcılarına getiri sunma hizmeti veren BadgerDAO’nun siber saldırıya uğradığı iddia edildi. Blok zinciri ve güvenlik şirketi olarak hizmet veren PeckShield’in verdiği bilgilere göre siber saldırı sonucu 120,3 milyon dolarlık kripto varlık çalındı. Hacker’ların 2 bin 100 adet Bitcoin ve 151 adet Ethereum (ETH) çaldığı belirtiliyor. Gelen bilgilerde çalınan kripto varlıklarının daha fazla olabileceği de ifade ediliyor.

  BadgerDAO Nedir, Nasıl Çalışır?

  Kullanıcılar, BadgerDAO protokolünde Bitcoin’lerini, Ethereum’da olduğu gibi bir köprü aracılığıyla akıllı sözleşmelere bağlayabiliyor ve kullanıcılar “wrapped Bitcoin” elde ederek, DeFi uygulamalarına ulaşabiliyor. Ayrıca BadgerDAO’ların çeşitli kasaları bulunuyor ve bu kasalardaki getiri üretimi stratejilerine göre kullanıcılar, kilitledikleri Bitcoin’ler sayesinde belli oranlarda kazanç sağlayabiliyor. Ancak protokolün, siber saldırıya uğradığı iddia ediliyor.

  BadgerDAO’nun Twitter Üzerinden Yaptığı Açıklama

  Gündeme gelen hack saldırısı iddiaları sonrasında TSİ sabah saatlerinde BadgerDAO, Twitter üzerinden konuya ilişkin bir açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada kullanıcılardan çok sayıda izinleri olmadan çekim hareketleri tespit edildiğine dair şikayet geldiğini belirten protokol, tüm akıllı sözleşmelerin durdurulduğunu belirtti. BadgerDAO tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  “Badger birçok kullanıcısından izinsiz çekimler olduğuna yönelik şikayetler aldı. Badger mühendislerinin soruşturması sonucunda tüm akıllı sözleşmeler, daha fazla çekim yapılmasını engellemek amacıyla durdurulmuştur.”

  Bir Badger Mühendisi Tarafından Yapılan Açıklama

  BadgerDAO tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklama sonrası bir açıklama da bir Badger mühendisinden geldi. “Tritium” isimli mühendis Discord kanalında konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Görünüşe göre bazı kullanıcıların kasalarında kontrol ele geçirilmiş ve varlıkların bazı adreslere gitmesi konusunda izinler verilmiş. Bunu fark ettiğimiz anda tüm kasaları dondurduk ve şu anda onayların nereden verildiği, kaç kişinin bunları kullandığı konularını ve önümüzdeki adımları araştırıyoruz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle