Kripto Para

SEC davasında Ripple’dan yeni talep

  2020 yılının aralık ayında başlayan SEC Ripple davasında yeni gelişmeler yaşanıyor. Brifing programında anlaşma sağlanan davada Ripple, SEC’den kripto para olduğunu belirttiği Ethereum ve Bitcoin ile ilgili yeni belgeler sunmasını istiyor.

  Ripple ve SEC arasındaki çekişmeli dava sürecinde Ripple’dan yani bir hamle geldi. Şirket yetkilileri Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’un avukatları 15 mart tarihinde mahkemeye yeni bir talep sundu. Şirket SEC’nin XRP’den farklı bir noktada ele aldığı Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belgeleri mahkemeye sunmasını istedi. SEC ise bu tür belgelerin dava ile ilgili olmadığını iddia ediyor. Ripple mahkemenin bu konuda regülatörü zorlaması gerektiğini düşünüyor.

  Ripple SEC ile dava sürecinin başlamasından bu yana Etheruem ve Bitcoin’in kripto para ve XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesinin mantıklı olmadığını iddia ediyor. XRP’nin iki popüler kripto para ile ekonomik olarak aynı sistemde çalıştığını iddia eden CEO Brad Garlinghouse, sürecin başında Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Butarin ile gerginlik yaşamıştı. Bitcoin ve Ethereum destekçileri, Ripple şirketinin dava sürecinde bu iki popüler kripto parayı örnek göstermesinin eleştiriyor.

  Ripple SEC’ten Bitcoin ve Ethereum ile ilgili belge üretmesini istiyor

  Ripple şirketi yetkililerinin avukatları 15 mart günü mahkemeden bulundukları talepte SEC’nin XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin ardından Bitcoin ve Ethereum ile arasındaki farka dair hiçbir belge sunmadığını belirtti. Şirket avukatları mahkemenin SEC’ten Ethereum ve Bitcoin ile ilgili belge üretmelerini istemesinin talep ediyor

  Ripple şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse bugüne kadar SEC davası ile ilgili yaptığı açıklamaların tamamında XRP’nin Bitcoin ve Ethereum ile aynı ekonomik öze sahip olduğunu ve aralarında fark olmadığını iddia etti. Bazı kripto uzmanları ve yatırımcılar XRP’nin merkezi yapıda olduğunu eleştiriyor. Garlinghouse ise Bitcoin madencilerinin de Bitcoin’in merkezi yapısını oluşturduğunu iddia ediyor. Kripto para destekçileri arasında bu konuda anlaşma sağlanamıyor. SEC de Ripple şirketinin bu konudaki talebine karşı çıktı.

  Borsalar XPR’yi menkul kıymet olarak değerlendirmiyor

  SEC’nin belge üretmeyi istememesi ile ilgili açıklama yapan Ripple, regülatörün davanın gidişatını etkileyecek belgeleri sakladığını ve borsaların XRP’yi menkul kıymet olarak kabul etmediklerinin altını çizdi.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle