Kripto Para

SEC, Ripple'ın belge talebine karşı çıkıyor

  Ripple, Bitcoin ve Ethereum sınıflandırılmasına ilişkin SEC’ten belge talebinde bulunmuştu. Popüler blockchain şirketinin talebine regülatörden cevap geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yaptığı açıklamada Ripple’nin talebinin orantısız ve aşırı olduğunu belirtti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında yaşanan dava sürecinde yeni bir gelişme kaydedildi. SEC tarafından daha önce XRP ile Bitcoin ve Ethereum arasında kıyaslama yapılmıştı. XRP’nin ekonomik olarak Bitcoin ve Ethereum ile aynı işleve sahip olduğunu iddia eden şirket, bu konuda SEC’ten belge talebinde bulunmuştu. Ripple tarafından beyan edilen talebin dava ile bir ilişkisi bulunmadığını iddia eden SEC, Ripple’ın bu durumu fırsat bilerek Bitcoin ve Ethereum varlıklarını incelemek istediğini ifade etti.

  Dava sürecinde Ripple, SEC’in kanıtlarını sakladığını ve hataların ortaya çıkarılması için mahkemeden yeni belge talebinde bulunduklarını açıklarken, SEC mahkemede görüşülmesi gereken asıl sorunun Ripple’nin varlığı olan XRP’nin yatırım sözleşmesi olarak teklif edilip-edilmediği veya satılıp-satılmadığının çözülmesi olduğunu söyledi. Bu iddia üzerine Ripple’nin belge talebini aşırı olarak değerlendiren SEC, Ripple kendi eylem ve hatalarının sorumluluğunu bize yüklemeye çalışıyor yorumunda bulundu.

  Ripple avukatları talebin haklılığını savunuyor

  Ripple’nin yeni belge talebi ve SEC’in talebe itirazı ile gündemde yer alan davada Ripple’nin belge talebi avukatlar Jeremy Hogan ve John Deaton tarafından haklı görüldü. Ripple talebini haklı gören Hogan, twitter hesabı üzerinden “ artık hangi belgelerin ortaya çıkmasından rahatsız olduklarını biliyoruz… muhtemelen çok fazla hata içeren dosya var “ ifadelerini paylaştı. Hogan’ın paylaşımı ile bağlantılı olarak kendi değerlendirmesine yer veren Deaton ise SEC’te yaşanan endişeyi göz önünde bulundurarak talep edilen dosyaların önemli olduğunu ortaya koyduklarını belirtti. 

  William Hinman’ın taraf değiştirmesi davada şüphe uyandırdı

  Simpson Thacher adlı avukatlık şirketinden ayrılarak SEC’e gelen William Hinman, avukatlık şirketinden ayrılırken aldığı 1,6 milyon dolarlık tazminat ile dikkatleri çekmişti. Ayrıldığı şirketin Ethereum Birliği’ne üye olması ve Canaan şirketinin halka arzını yönetmesi ile şüpheleri arttıran Hinman, SEC’ten ayrılarak tekrar Simpson Thacher’e dönmesi ile dava sürecinde sorgulamalara neden oldu. 

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle