Kripto Para

Ripple CEO’suna göre SEC, ABD’ye pahalıya mal oldu!

  Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, son dönemde SEC baskısı ile Birleşik Devletlerin karşı karşıya kaldığı bir olumsuzluğa dikkat çekti. SEC’in düzenleme hamlelerinin faydasız olduğunu söyleyen Garlinghouse, sektörün ABD dışına taşınmaya başladığını belirtti.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni yılla birlikte kripto para endüstrisine baskısını artırdı. SEC’in bu sert tutumu ise halihazırda komisyon ile davalı olan Ripple’in CEO’su Brad Garlinghouse’a göre ülke adına olumsuz sonuçlar doğurmaya başladı. Ripple CEO’su kripto para sektörünün ABD’den çıkış yapmaya başladığını ve bunun sorumlusunun SEC olduğunu savundu.

  “ABD Daha Az Çekici Bir Ülke”

  Garlinghouse, davalık oldukları SEC’in yol açtığı problemleri ülke bazında düşünüyor ve ABD’nin kayıplarını göz önüne sermekten çekinmiyor. SEC’in “uygulama” yoluyla düzenlemeye yönelik tutumlarının faturasının “ABD’den kripto para endüstrisinin çıkışı” olarak kesildiğini söyleyen Garlinghouse, daha sağlıklı bir yol bulunabilecekken bu tutumun yanlış olduğunu savunuyor.

  Garlinghouse, “ABD, kripto firmaları için daha az çekici bir yer” iddiasını öne sürdü. SEC’in düzenleyici yaklaşımının ABD’nin blockchain ve kriptonun bir sonraki evrimi için ciddi bir risk olduğunu söyleyen Garlinghouse, teknolojinin kaydığı diğer ülkelerden örnekler verdi.

  “ABD Bu Ülkelerin Gerisinde Kaldı”

  Garlinghouse Birleşik Devletlerini kripto endüstrisi için “riskli” olarak değerlendirirken, projelerin farklı ülkelere taşınmaya başladığının altını çizdi. Garlinghouse, “Avustralya, İngiltere, Japonya, İsviçre ve Singapur” gibi ülkeleri ABD’nin önünde olarak değerlendirdi ve “Kripto endüstrisi halihazırda ABD’nin dışına çıkmaya başladı” dedi.

  SEC Kriptoyu Yok Etmek Mi İstiyor?

  Garlinghouse’un da ifade ettiği gibi Birleşik Devletler, SEC eli ile kripto endüstrisinin üzerine gitmeye devam ediyor. ABD merkezli kripto para borsası Kraken ülkede staking hizmetlerini sonlandırırken, Bybit ve Binance tepki olarak ABD Doları transferi hizmetlerini askıya aldılar.

  SEC, kripto endüstrisini daha güvenli ve kontrol edilebilir kılmak istediğini defalarca kez söylese de Ripple davası ile başlayan ve pek çok projeye yansıyan sert tutumu “SEC kriptoyu yok etmek istiyor” şeklinde değerlendiriliyor. SEC baskısını artırırken ne düşünüyor bilinmez ama bu baskıya rağmen kriptoya ülkede talep artmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle