Kriptopara

BTC ve kripto paralar neden düşüyor? Düşüş devam edecek mi?

  Lider kripto para birimi BTC, hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Bitcoin grafiğinde daha önce eşi benzeri görülmemiş kırmızı mumlar belirmeye başladı. Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili çöküş sinyallerinin Şubat ayı içinde gündeme gelmesinde çeşitli faktörler etkili oldu. Bitcoin sahip olduğu piyasa hacmi nedeni ile herhangi bir fiyat çöküşü içine girerse tüm altcoinleri etkisi altında bırakarak onlar içinde fiyatları aşağı çekiyor. 

  Yakın dönemde ciddi bir fiyat yükselişi yaşayarak rekor kıran lider kripto para birimi, çok ciddi bir düşüş ile karşı karşıya kaldı. Bu durum ise ETH başta olmak üzere tüm altcoinlerde düşüşe neden olduğundan piyasa geneli için şuan riskli bir durum mevcut. Eğer genel olarak piyasada neden çöküşün çıktığını daha geniş bir kapsamda kavramak istiyorsanız, alt başlıklarda ele aldığımız tüm faktörleri inceleyebilirsiniz. İşte BTC başta olmak üzere diğer kripto para birimlerinde de yaşanan sert düzeltmenin arkasındaki nedenler.

  Bitcoin Piyasasında Oluşan Sert Çöküş

  Kripto paralarda oluşan sert çöküşün temel sebeplerinden biri Bitcoin için sert bir fiyat düşüşünün gündeme gelmesidir. Eğer BTC fiyatında bir çöküş oluşursa bu diğer kripto para birimleri olan altcoin fiyatlarını da etkiler ve piyasanın geneline yayılan bir gerileme gündeme gelir.

  Örneğin 2019 senesi Eylül ayı ele alındığında BTC o tarihte aylar ardından 9.000 doların altına gerileme yaşamıştır. Bu etki ile CoinMarketCap verilerine göre ise tüm altcoin fiyatlarında düşüş başlamıştır. Sert düşüşün piyasada yarattığı deprem etkisi ile kimi altcoinlerde 24 saat içinde %35’lik değer kaybı kayda geçmiştir. 

  Bitcoin ve altcoin’lerdeki değer kaybının ardından ise kripto para piyasasının toplam piyasa değeri, 2019 tarihi için 260 milyar dolardan 218.6 milyar dolara gerilemiştir. İşte bu zincir altcoin ve lider kripto para birimi BTC’nin piyasanın çöküşünde ne denli etkili olduklarını göstermektedir. 

  Benzer durum bugünlerde yaşanan düşüş içinde geçerli. Bitcoin tarihi boyunca tüm kripto paraları etkilemiştir.

  Hash Rate Düşüşü

  Kripto para piyasasında çöküşe sebep olabilecek bir diğer faktör ise Hask Rate düşüşleri olarak görülür. En basit ifade ile hash rate, karma oranı olarak bilinen ve herhangi bir madencilik işleminde cihazların çalışma hızını ifade eden terimdir. Hız oldukça önemli, çünkü kripto para madenciliğinde blokların onaylanması ve üretimin devamı için bu hızda performans sağlanmalıdır.

  Bunu bir örnek ile ifade etmek gerekirse Hash rate hızı düştüğünde piyasayı destekleyecek olan işlemler zamanında onay alamaz. Bu durum ise işlemler hangi kripto para birimi için yapılıyorsa o birim üzerinden yüksek fiyat düşüşlerine neden olabilir. Çünkü balina satın alımları bile bu hızın düştüğü anda gerekli desteği piyasaya sağlamayabilir. Özellikle BTC’nin hash rate düşüşü yaşadığı 2020 yılına girerken belirli bir süre gündeme gelen fiyat düşüşü yine tüm altcoinleri etkilemiş ve piyasada çöküş ihtimalini gündeme getirmiştir.

  Kripto Para Birimleri İçin Düzenleme Duyuruları

  Hükümetlerin direk olarak kripto para borsaları içinde veya kripto para piyasası üzerinden kendi kararlarını ve para politikalarını uygulayamadıklarını biliyoruz. Kripto para piyasası aynı zamanda geleneksel bankacılık hizmetlerinin işlem ücretlerinden ve prosedürlerinde de bağımsız, ancak ülkelerin kripto para birimleri ile işlem yapmamayı seçme gibi bir özgürlükleri mevcuttur.

  Bu kapsamda doğrudan bir etki yapılmasa bile kripto para piyasasına yönelik ülkelerin aldığı uzak tavır piyasayı tercih eden yatırımcı oranının düşüşüne sebep olabilir. Bu düşüş ise alım taleplerindeki düşüşü tetiklerse, fiyatlar ve piyasa açsından çöküş gündeme gelebilir.

  Nitekim 2018 senesinin ortalarına baktığımızda bunun net bir örneğini görüyoruz. Bu dönemde Güney Kore, Bitcoin alım satımı yapanların kimlik bilgilerini açık etmesinin zorunlu olduğunu belirtmiş ve bu konu hakkında bir düzenlemeye kendi içinde gitmişti. Diğer yandan Kripto para piyasasına oldukça mesafeli bir duruşu yansıtıyordu. 

  Bu isteğin merkeziyetsiz ağa uygun olmadığını düşünene birçok yatırımcı ise artık Güney Kore’de BTC alım işlemlerini yapmamayı tercih ettiler. İşte bu durum belirli bir kullanıcının BTC üzerinde etkili olan alım taleplerini durdurdu ve fiyat aşağı yönlü hareket etmeye başladı. Ardından lider kripto para tüm altcoinlere etki ederek, tüm piyasayı olumsuz etkiledi.

  Amerika’dan Gelen Açıklamalar

  Amerikan resmi kurumlarından gelen açıklamalarda kripto paralar var Bitcoin fiyatında her zaman şok etkisi yaratmıştır. Buna örnak olarak Janet Yellen açıklamaları gösterilebilir.

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın spekülatif bir varlık şeklinde eleştirdiği Bitcoin, bir günde 10 bin dolar oynayacak kadar sert düşüş yaşadı. Bazı kripto para uzmanlarına göre BTC grafiğinde göze çarpan bu sert hareketler sorun sayılmazken, bazı analistler Bitcoin’de ayı sezonuna işaret etti.

  Bitcoin fiyatında görülen bu sallanma, şu ana kadar lider kripto para biriminin 24 saat içinde gördüğü en büyük kayıp olarak tarihe geçti. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile başlayan BTC hakkındaki olumsuz açıklamalar, kripto para piyasasında adeta deprem etkisi yarattı. Teknik göstergelere yansıyan bu haberler arasında Elon Musk ve Bill Gates gibi isimler de kendine yer buldu.

  Kripto para basınına açıklamalarda bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin hakkında “çok spekülatif bir varlık” tabirini kullandı. Harcanan elektrik sebebi ile Bitcoin ile işlem yapmanın verimsiz olduğunu vurgulayan Maliye Bakanının bu açıklamaları kripto para piyasalarına bomba etkisi yaptı.

  Tanınmış Popüler Kişilerden Gelen Açıklamalar

  Kripto para piyasalarını ve Bitcoin fiyatını etkileyen önemli etkenlerden biri de meşhur isimlerin twitter gibi sosyal ağlarda yaptığı spekülatif açıklamalardır. Bunun örneğini Elon Musk ile yaşadık.

  Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin ve Ether fiyatlarının olması gerekenden yüksek seviyede olduğunu söyledi. Bu açıklamalar anında piyasaya yansıdı ve lider kripto paraların fiyatlarında hızlı düşüş başladı. 

  Microsoft kurucusu Bill Gates, Bitcoin’e kişisel olarak yatırım yapmadığını ve ona karşı nötr olduğunu açıkladı. Bugün yaptığı açıklamasında da BTC hakkında “Bullish değilim.” diyen Bill Gates’in ardından sert düzeltme hareketi hız kazandı. Global piyasalarda Bitcoin boğaları ile ayıları arasındaki mücadele devam ederken lider kripto para kan kaybediyor.

  Şirketlerin Kripto Para Biriminden El Çekmeleri

  Özellikle internet üzerinden ödeme hizmeti sunan ve bu işlem için kripto para birimleri kullanımını onaylayan şirketlerin bir anda tercih ettikleri kripto paradan ellerini çekmeleri kripto para piyasasında çöküşü gündeme getirebilir. Bu işlemin piyasaya etki etmesi için ise daha çok yüksek hacimli ve balina kesimine sahip olan kripto para birimlerinin bu negatif olaya maruz kalması gerekir.

  İşlem hacmi düşük olan ve altcoinler arasında yeni yanları ile fark edilen kripto para birimlerinin başına bu tarz bir durumun gelmesi piyasayı çökermez. Bu işlemde BTC, ETH VE LTC üçlüsünün konu içinde yer alması, fiyat düşünü gündeme getirebileceğinden diğer altcoin fiyatlarında domino etkisi ile düşüşe ve piyasanın olumsuz etkilenmesine yol açar. 

  Tarihte bu tip durumlar ve piyasayı çöküşe götüren olaylar genel olarak BTC üzerinden ilerlemiştir. Bu yüzden örnekler bu yönde şekilleniyor. Yine 2019 senesi sonlarında Strip ve benzeri internet ödeme hizmetlerinin Düşük talep gelmesi bahanesi ile BTC transferlerinden ellerini çekmeleri, piyasaya ilişkin kuvvetli bir çöküş riskini başlatmış ve ardından piyasa kendini toparlamıştır.

  Piyasa Oyuncuları Arasında Başlayan Çatışma

  Oyuncular bir diğer ifade ile yatırımcılar arasında piyasa içinde başlayan çatışmalar belirli dönemlerde piyasa çöküşüne yönelik sinyalleri gündeme getirebilir. Kripto para piyasasında gündeme gelen en ilginç olaylardan biri budur. Kripto para piyasası merkeziyetsiz yapısı ile daha çok oyuncuların yani yatırımcıların hareketleri ile şekil alan bir dijital dünyayı var eder. Bu kapsamda yüklü değerde alışlar ve satışlar fiyatları şekillendirir. Bunun yanında alım-satım kararlarında ise sadece yatırım amacı etkili değil, burada üstünlükte yarış halindedir.

  Örneğin piyasaya yeni dahil olan güçlü bir grup, başka bir balina topluluğu tarafından kabul görmüyor ise sırf bu yüzden piyasa içinde çatışma ve tutarsız alım-satım oranları gündeme gelebilir. Bunun örnekleri ise tarihte mevcuttur. 

  ABD’de Bitcoin vadeli işlemlerinin başlatıldığı zaman bir anda profesyonel yatırımcılar da kripto para piyasası işlemlerine dahil olmuştur. Oyuna ilk kez dahil olanlar bir çılgınlığa kapılarak yüksek alım yapımı, bunu anlayan eski deneyimli yatırımcılar ise piyasayı kendi yönlerine çevirmek için ek işlemlere girişmiştir. Ardından ise alım-satım şeklinde birbirini izleyen birden fazla işlem ve karmaşa sonunda Lider kripto para biriminin ani dalgalanmaları altcoinleri ve piyasayı etkilemiştir. 

  Düşüş Devam Eder mi?

  Kripto paralar ve Bitcoin piyasaları dönemsel olarak ayı (düşüş) ve boğa (yükseliş) sezonlarına girmektedir. Hiç bir ürün sürekli düşmez yada sürekli yükselmez. Piyasada bulunan her ürün gibi kripto paralarda zaman zaman düşebilir. Çok ciddi yükselişlerin yaşandığı bu piyasada, yüksek kar eden oyuncuların ellerindeki varlıkları nakte çevirmeleri son derece normal.

  Dolayısıyla başlayan bir düşüşün sürekli devam etmeyeceğini söyleyebiliriz. Bir kripto parada yazılımsal bir sorun oluşmadığı sürece tamamen değersizleşmesi de çok zor. Hele ki Bitcoin gibi güçlü bir kripto para biriminde düşüşler dönemsel olmakta ve daha sonra yükselişe devam etmektedir. Uzman analistler de Bitcoin ayı sezonlarında oldukça optimist yaklaşmaktadır. 

  Kripto Para Piyasalarında ve Bitcoin Fiyatında Güncel Durum Ne?

  Bugün Türk Lirası cinsinden 1 Bitcoin fiyatı %btc+try% TL ve Amerikan Doları cinsiden 1 Bitcon fiyatı %btc+usd% Dolar. Son 24 saatte Bitcoin fiyatı %btc+yuzde%
  Kripto para borsalarında önde gelen altcoin’lerden ETH, XRP, LTC fiyatlarına baktığımızda ise durum şöyle:

  Türk Lirası cinsinden 1 Ethereum %eth+try% TL ve Amerikan Doları cinsinden 1 Ethereum %eth+usd% Dolar. Son 24 saatte XRP fiyatı %xrp+yuzde%
  Türk Lirası cinsinden 1 Ripple %XRP+try% TL ve Amerikan Doları cinsinden 1 Ripple %xrp+usd% Dolar. Son 24 saatte XRP fiyatı %xrp+yuzde%
  Türk Lirası cinsinden 1 Litecoin %litecoin+try% TL ve Amerikan Doları cinsinden 1 Litecoin %litecoin+usd% Dolar. Son 24 saatte LTC fiyatı %litecoin+yuzde%

  Sonuç: Mantıklı Olan Ne?

  Kripto para borsası gibi merkeziyetsiz bir alanda çöküşün oluşması için birden çok faktörün gündeme gelmesi gerekiyor. Bu faktörler bir araya geldiğince sarsıcı fiyat hareketleri görülebilmektedir. Çöküş sinyalleri ülkelerin kripto para birimleri ile ilgili düzenleme yapma hevesleri, piyasa yapıcıların manipülatif hareketleri, piyasaya yeni dahil olan oyuncuların aldığı tepkiler, lider kripto para birimi BTC’nin sert fiyat düşüşleri ile yakından ilgilidir. 

  Her halükarda kripto para piyasaları son derece spekülatif, volatil ve riskli piyasalardır. Her an her şeyden etkilenme potansiyeline sahip bu piyasalarda kripto para yatırımcılarının son derece uyanık olmasında yarar var.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle