Kripto Para

Rus kullanıcıların hesabını dondurun – Ukraynalı bakan

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhalio Fedorov, kripto para borsalarından Rus ve Belaruslu kullanıcılarının hesaplarını dondurmalarını talep etti. Ukraynalı bir borsa talebe karşılık verirken, ABD merkezli kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell, bu talebin “uygulanamaz” olduğunu söyleyerek ABD’yi örnek gösterdi.

  Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal harekatında 5. güne girildi. Savaşın yıkıcı etkileri kendisini göstermeye devam ederken, gelen açıklamalar ve yaptırım kararları da ekonomi piyasalarında etkisini göstermeye devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “nükleer silah” mesajları vermesi ve Batılı ülkelerin yaptırım kararlarını açıklamaları, piyasalarda bir kez daha risk iştahının azalmasına neden oldu. Bununla birlikte altın fiyatları yükselişe geçerken, kripto para piyasaları genelinde yeniden düşüşler görüldü. Piyasalarda hareketlilik devam ederken, Ukrayna’dan kripto para borsalarına bir çağrı geldi.

  Federov’dan Borsalara Çağrı

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhalio Fedorov, kripto para borsalarına seslendi. Federov, kripto para borsalarından Rus ve Belaruslu kullanıcılarının hesaplarını dondurmalarını talep etti. Federov’un çağrısı ile birlikte Ukraynalı kripto para borsası DMarket, Rus ve Belaruslu kullanıcılarının hesaplarını askıya alma kararı aldı. Ancak ABD merkezli kripto para borsalarından, bu talebin uygulanamayacağına dair açıklamalar geldi. Kraken ve Binance, kararın neden uygulanamayacağını da açıkladı.

  Borsalardan Gelen Yanıtlar

  Federov, söz konusu çağrısını Twitter paylaşımı ile yaptı ve söz konusu paylaşımında “Sadece Rus ve Belaruslu siyasetçilerin değil, bu ülkelerin diğer sıradan kullanıcılarının da hesapları kapatılmalı ya da dondurulmalıdır” ifadelerine yer verdi. Federov’un çağrısı sonrası DMarket talebi yerine getirme kararı alınca Federov, DMarket için “Robin Hood” nitelendirmesinde bulundu. Öte yandan Federov’un çağrısına yanıt veren Kraken borsasının CEO’su Jesse Powell ise bu talebi “şimdilik” ABD örneği vererek geri çevirdi.

  Kraken CEO’su Powell’ın Açıklamaları

  Kraken CEO’su Jesse Powell, Federov’un talebine Twitter üzerinden birkaç tweet ile verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı:

  “Bu talebin arkasındaki mantığı anlıyorum ve Ukrayna halkına olan tüm saygıma rağmen bunu hukuki bir talep olmaksızın yapabilmemiz mümkün değil. Ancak Rus kullanıcılar da bu tür bir talebin yakın zamanda gelebileceği konusunda dikkatli olmalıdır. Bu tür bir talep, Kanada’da gördüğümüz protestolardaki gibi sizin kendi ülkenizden ya da Rus halkını kendi hükümetine karşı tavır almaya zorlamak isteyen ABD gibi yabancı bir ülkeden gelebilir.

  Kripto paralar Kanada’da rejime karşı duranlar için tek çıkış yoluydu. Bizim Kraken’deki amacımız insanları zorlayıcı finansal sistemden çıkarıp, haritaların önemli olmadığı ve ırkçılığın bulunmadığı kripto para dünyasına getirmektir. Öte yandan haksız yere savaş çıkaran ülkelerin vatandaşlarını hedef alıyor olsaydık işe ABD vatandaşlarından başlamamız gerekirdi. Bu bizim için uygulanabilecek bir seçenek değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle