Kripto Para

Reddit kullanıcısı, “çöküş” senaryolarının altını eşti

  Sosyal medya platformu Reddit’te bir kullanıcı, bir süre önce kripto para piyasasında büyük bir çöküş yaşanacağını iddia edip hesabını kapatan Michael Burry’nin aşağı yönlü tüm tahminlerini analiz etti. Kullanıcı, Burry’nin tahminlerinin ne kadar doğru çıktığını hesapladı. Kullanıcı, deyim yerindeyse Burry’nin “foyasını ortaya çıkardı.”

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok büyük bir ilgi ve benimseme ile karşılaştı. Yıla damgasını vuranlardan biri de Dogecoin’in (DOGE) sert yükselişleri oldu. DOGE’un yükselişlerinde en büyük pay sahiplerinden biri de Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets oluşumu oldu. Oluşumun verdiği dev destek sayesinde DOGE muazzam artışlar yaşadı. WallStreetBets oluşumundan “Noble” isimli kullanıcı, kötümser tahminlerde bulunan Michael Burry’nin tahminlerinin ne kadar doğru çıktığını analiz etti.

  Michael Burry Kimdir, Analiz Nasıl Başladı?

  Michael Burry, kısa süre önce kripto para piyasasında çok büyük bir çöküş yaşanacağını iddia etmiş, ardından da Twitter hesabını kapatmıştı. Burry, daha önce 2000’li yıllarda ABD’deki emlak balonunu önceden doğru tahmin etmişti. Burry bu krizden önce milyarlarca dolarlık fonlar ile kısa pozisyon açmış ve başarıya ulaşmıştı. Ardından Burry, kendisini ve finans alanındaki adımlarını “The Big Short” isimli, sonradan filmi de çekilen kitabı ile ölümsüzleştirmişti.

  Michael Burry emlak krizini doğru tahmin ettikten sonra yıllarca kötümser tahminleri ile dikkat çekti. Örneğin Burry 2017 yılında küresel finans sisteminin çökeceğini iddia etmişti. Kısa süre önce de Burry, piyasanın en büyük balonlardan birine sahne olacağını iddia etmişti. WallStreetBets ekibinden “Noble” ise Burry’nin bugüne kadarki tahminlerinin kaçının başarılı, kaçının başarısız olduğunu analiz etti.

  Noble’nin Amacı Neydi, Nasıl Analiz Yaptı?

  Noble hazırladığı analizi aynı zamanda kendi blog sayfasında da yayınladı. Reddit’te de yayınlanan paylaşım 5 binin üzerinde upvote aldı. Noble amacını şu ifadelerle anlattı:

  “Benim amacım Michael Burry’nin her zaman çöküşten söz ettiği için, gerçekten bir çöküş olduğunda şans eseri bir şekilde bu durumu tahmin ettiğini mi, yoksa gerçekten de tahminlerinin birçoğunun doğru çıktığını mı anlamaktı.”

  Noble, analizinde Burry’nin 15 yıllık tüm analizlerini değerlendirdi. Geniş çaplı bir araştırma yapan Noble Burry’nin tahminleri ile S&P 500’ün gelirlerini aylık, çeyreklik ve Burry’nin tahmininden sonra geçen süre çerçevelerinde ele aldı. Noble, Burry’nin çok büyük oranda yanıldığını analiz etti.

  Noble Çarpıcı “Yanılma” Örneklerini Ortaya Koydu

  Noble, çalışmasındaki en çarpıcı örneği yine S&P 500 üzerinden verdi. Noble, Burry’nin 2017’deki “finansal çöküş” tahmininden sonra S&P 500’ün %93 oranında değer kazandığını ortaya koydu. Öte yandan Noble, Burry’nin 2019’daki “ETF’ler finans alanında balonlar olacak” tahmininden sonra, ETF’lerin %50 oranında değer kazandığını ortaya koydu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle