Kripto Para

1989 model Gameboy ile Bitcoin üretmeye başladı

  Bitcoin ve kripto para madenciliği her geçen gün popülerlik kazanırken, duyanları hayrete düşüren bir gelişme yaşandı. Bir bilgisayar uzmanı, 1989 yılında çıkartılan Game Boy kullanarak BTC madenciliği yaptı…

  Bitcoin madencilik cihazlarının fiyatı ve taşıdığı teknolojiler, bu sektör ile yakından ilgilenen herkesin iyi bildiği veriler arasında yer alıyor. Ancak son teknoloji donanıma sahip cihazlar dışında “antika” diyebileceğimiz elektronik cihazlar ile de Bitcoin madenciliği yapılabiliyor. Bunun en son örneği ise Youtube platformundan bir video yayınlayan bilgi teknolojileri uzmanı oldu. 

  Bilgi teknolojileri uzmanı olduğunu söyleyen Stacksmashing isimli Youtube kullanıcısı, sıra dışı bir yöntem kullanarak Bitcoin (BTC) madenciliği sürecine başladı. Nintendo markasının piyasaya sürdüğü tarihte ilk portatif video oyun konsolu Game Boy ile BTC üretimi gerçekleşti. Söz konusu video kripto para basınında da gündem olurken, topluluğun bir hayli ilgisini çekmeyi başardı.

  Antika Game Boy ile Bitcoin Madenciliği

  Paylaşılan videodaki bilgilere göre bilgisayar uzmanı, 1989 model Nintendo marka Game Boy donanımını, Bitcoin madenciliği altyapısını oluşturmak için kullandı. Portatif oyun konsolunda kablosuz bağlantı özelliği olmadığı ve internet kullanımı bulunmadığı için sıra dışı yöntemler denendi. 

  Bilgisayar uzmanı, Game Boy’un bağlantı portu üzerinden Raspberry Pi mikro kontrol kartına erişim sağladı. Bu bilgisayar üzerinden Bitcoin ağına bağlantı kurmak için USB flash bellek kullanan uzman, bu hedefini şu şekilde açıkladı: “Amacım orijinal, modifiye edilmemiş bir Game Boy kullanmaktı. Bir kartuş takıp madenciliğe başlamak istiyordum.”

  BTC Hash Oranı Saniyede 0.8 Hash

  Kripto para topluluğunun ve özellikle Bitcoin madencilerinin büyük ilgisini çeken bu paylaşım kısa sürede en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Stacksmashing, Game Boy’un salt okunur belleği üzerinde çalışan kendi madencilik kodunu yazdı ve entegre madencilik yazımını kullanarak bilgisayar üzerinde BTC Node çalıştırdı. 

  Bilgisayar uzmanı, bu cihazla elde ettiği hash oranı hakkında şunları söyledi: “Eğer bu sayıyı, saniyede yaklaşık 100 Terahash üreten ASIC madencilik donanımı ile kıyaslarsak, kabaca 125 trilyon kat daha yavaş diyebiliriz. Bu hızda 1 Bitcoin üretmek için birkaç katrilyon yıl yeterli olacaktır."

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle