Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 8 – 14 Haziran 2022

  Kripto para yatırımcılarını adeta perişan eden son düşüş sonrasında popüler altcoin fiyatlarındaki gelişmeler de merak ediliyor. Yerli yatırımcıların altcoin portföylerinde yer verdikleri pek çok projede çok ciddi değer kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

  Piyasadaki son durum değerlendirildiğinde 8 ila 14 Haziran 2022 tarihleri arasında önde gelen altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz.

  8 Haziran Çarşamba Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta başından bu yana inişli çıkışlı grafik çizen altcoin piyasasında 8 Haziran Çarşamba gününde yatırımcıları şaşırtan fiyat hareketleri görüldü. BNB ve XRP coinlerde yüzde 1 civarında kayıp yaşanırken popüler altcoin ADA coin fiyatında ciddi bir ralli takip edildi. ADA coin Çarşamba gününde popüler borsalarda yüzde 4.39 oranında bir yükseliş hareketiyle yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  Finans devi Citibank, son raporunda mayıs ayı başlarında UST ve LUNA’nın çökmesinden sonra stablecoinlere ilişkin endişelerin artığını ve bu yüzden Tether’den çıkışların olduğunu söyledi. Kripto para piyasasından çıkan fonlar yatırımcıları tedirgin ederken altcoin fiyatları üzerinde satış baskısı oluşturmaya devam etti. 

  Kripto para piyasasındaki balina hareketlerini yakından takip eden WhaleStats, APE coinin balinalar arasında en çok işlem gören altcoin olduğunu duyurdu. Bununla birlikte uzmanlar en büyük 100 ETH balinasının cüzdanlarında 20 milyon dolar değerinde APE tutulduğunu açıklaması altcoin topluluğunda büyük ilgi gördü.

  9 Haziran Perşembe Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasında belirsizlikler devam etmesine rağmen dünkü yükselişiyle yatırımcılarını şaşırtan ADA coin fiyatında satış baskısı arttı. Nitekim 9 Haziran Perşembe gününde ADA coin yüzde 1.35 oranında değer kaybederken BNB ve SOL coin fiyatlarında pozitif sinyaller görüldü. Her iki altcoinde kademeli yükseliş hareketinin görülmesi yatırımcıları sevindirdi. 

  Kripto para araştırmaları yapan London Real şirketinin son anketinde yatırımcılara “Ayı piyasasında en çok hangi kripto parayı elinde tutuyorsunuz? “ sorusu yöneltildi. Bu ankette 8.861 oyla, oy kullananların yüzde 77’si Cardano (ADA) cevabını verdi. Bu kapsamda ADA coin ayı piyasasında en çok elde tutulan kripto para olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. 

  Kripto para dünyasında 1.6 milyar dolarlık yatırımı yöneten kripto para yatırım firması Arrington Capital, Polkadot’un Moonbeam Vakfı ile ortaklık kurdu. Bu kapsamda yatırım şirketinin EVM uyumlu Moonbeam parachain’ine 100 milyon dolarlık yeni bir ekosistem fonu için yatırım yapacağı açıklandı. 

  10 Haziran Cuma Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasası üzerinde kara bulutlar görülürken piyasanın ne zaman rahatlayacağı merak konusu oldu. 10 Haziran Cuma gününde satış baskısı yüzünden yükselişe başlamakta zorlanan kripto paralarda sert satışlar takip edildi. ADA coin yüzde 9.15 düşüşle bu alanda lider olurken SOL coinde yüzde 7 ve XRP’de yüzde 5 civarında kayıplar yaşandı. BNB ise günü en az kayıpla kapatan popüler altcoinlerden biri olarak yatırımcılarına derin bir nefes aldırdı. 

  Ethereum ağını destekleme odaklı çalışan Optimism’de yaşanan sorun kripto para basınında geniş yankı buldu. Airdrop etkinliğinde sorunlar yaşayan Optimism‘in piyasa yapıcı akıllı kontratında yaşanan bir sorun bu sefer 20 milyon tokenin kaybolmasına neden oldu. Bu gelişme altcoin yatırımcılarının büyük tepkisini çekti. 

  Terraform’un kurucu ortağı Daniel Shin kripto para basınına verdiği röportajda son dönemdeki dolandırma iddialarını yanıtladı: “ Şirketin blockchain teknolojisini kullanarak ödeme sisteminde yenilik yapmak istiyordu. Bu nedenle de aldatma niyeti yoktu.” Bu açıklama bazı altcoin yatırımcılarının tepkisiyle karşılaştı.

  11 Haziran Cumartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki dengeler iyice şaştı. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde düşen kripto paralarda ciddi kayıplar takip edildi. 11 Haziran Cumartesi gününde BNB, XRP ve ADA coin fiyatlarında kademeli düşüş sürerken SOL coin yüzde 9 civarındaki kayıpla yatırımcısını üzdü. 

   Popüler altcoin Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, “Cardano’ya karşı artan bir talep var ve bu artan talebi karşılamamız gerekiyor. Ayrıca Cardano’daki işlem hacmine bakarsanız, şu anda katlanarak büyüyoruz.” açıklamasıyla gündem oldu. Ünlü geliştiricinin bu açıklamaları ADA coin topluluğundan büyük beğeni aldı. 

  Hoskinson ayrıca ayı piyasalarında ADA coine olan talebin arttığına dikkat çekerek “Ayı piyasaları aslında oldukça rahat. Şahsen yaklaşık yedi ayı piyasasından geçtim. Ve her seferinde, büyük gelişmeler gördük. Akıllı sözleşme ve DeFi devrimi burada geldi.” ifadelerini kullandı. Anketler ayı piyasasında ADA coine olan talebin arttığını gözler önüne serdi. 

  12 Haziran Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto çöküşü hız kazandı. BNB ve XRP coinlerde yüzde 5 civarında düşüşlerin takip edildiği 12 Haziran Pazar gününde ADA coindeki kayıplar yüzde 11’in üzerine çıkmasıyla yatırımcıları perişan etti. Panik satışlarının ardından SOL coin fiyatındaki değer kaybı ise yüzde 9.61 seviyesine kadar ulaşmasıyla dikkat çekti. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği WhaleStats son paylaşımında “Scarlet Witch” isimli kripto para balinasının, toplam değeri 242.5 milyon dolar olan Avalanche (AVAX) yatırımını gözler önüne serdi. Buna rağmen AVAX coin son 24 saatte yüzde 10 civarında değer kaybıyla yatırımcıların kafalarında soru işareti yarattı. 

  Dünyaca ünlü para transferi şirketi MoneyGram, altcoin vakfı Stellar (XLM) Development Foundation (SDF) ile ortak olduğunu açıkladı. Dev şirket bu sayede kripto paradan nakde dönüştürme hizmeti başlattığını duyurdu. Bu gelişme bile kripto paralardaki düşüş hareketini yavaşlatmaya yetmedi. 

  13 Haziran Pazartesi Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para birimlerinde giderek hız kazanan satışlar yeni haftanın ilk gününde kaldığı yerden devam etti. 13 Haziran Pazartesi gününde XRP ve SOL coin fiyatında yüzde 8-9 arası bir kayıp görülürken yatırımcıları şaşırtan fiyat hareketliliği BNB coinden geldi. BNB coin fiyatı haftanın ilk işlem gününde yüzde 12’den fazla değer kaybetti. 

  Consensus 2022 etkinliğine katılan Ukrayna Blockchain Derneği Başkanı Michael Chobanian, , Rusya ordusunun Ukrayna’nın mimari eserlerini, müzelerini ve diğer kültürel alanlarını yok etme tehlikesinin açık ve mevcut olduğu bir ortamda Ukrayna’nın “yapabildiği tüm sanat ya da tarihi eseri dijitalleştireceğini” söyledi. Bu açıklamalar özellikle NFT yatırımcılarının beğenisini topladı. 

  Altcoin dünyasının ünlü isimlerinden USDD yöneticisi Tron Dao Reserve, son paylaşımında 50 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) ve Tron (TRX) satın aldığını duyurdu. Bilindiği üzere Tron’a ağına ait bir stablecoin olan USDD, 5 Mayıs tarihinde hayata geçmişti.

  14 Haziran Salı Altcoin Borsa Özeti 

  Kripto para piyasasındaki çöküş altcoinlerde ciddi bir fon çıkışına yol açtı. 14 Haziran Salı gününde kripto para piyasasındaki satışlar biraz azalsa da bazı altcoinlerde değer kaybı sürdü. Bununla birlikte ADA, XRP ve SOL coin fiyatlarında ortalama yüzde 4 civarında toparlanma hareketleri gözlemlendi. Buna rağmen analistler piyasa üzerindeki satış baskısının devam ettiğini yineledi. 

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) BNB tokeni hakkında “sorular sorduğunu” ancak borsaya henüz mahkeme celbi gönderilmediğini söyledi. Bu açıklamalara rağmen SEC, bir soruşturmanın varlığı hakkında yorum yapmadı. 

  Altcoin yatırımcılarının dikkat ettiği WhaleStats son raporunda, en büyük ETH balinalarının 24 saat içerisinde en fazla APE, FTM ve LINK, MANA aldığını açıkladı. Buna rağmen altcoin piyasasındaki düşüş trendi devam etti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle